PARTNER PORTALU
  • BGK

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi przejdzie gruntowną modernizację

  • PAP/KDS    29 marca 2018 - 16:05
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi przejdzie gruntowną modernizację
Instytut CZMP w Łodzi składa się z dwóch kompleksów szpitalnych: ginekologiczno-położniczego i pediatrycznego. (fot.Facebook/Instytut CZMP)

Prawie 77 mln zł - z czego połowa to środki UE - trafiły w ubiegłym roku do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi. Pieniądze pozwolą na przeprowadzenie w ciągu najbliższych dwóch lat największej w 30-letniej historii placówki modernizacji.
  • O skali planowanych inwestycji oraz zmian w strukturze Instytutu na konferencji w czwartek (29.03) mówił dyrektor ICZMP prof. Maciej Banach.
  • W ubiegłym roku ICZMP pozyskało łącznie prawie 77 mln zł - z czego połowa pochodziła z funduszy unijnych - na inwestycje, remonty i zakup sprzętu medycznego.
  • Zdaniem dyrekcji, dzięki tym środkom w ciągu najbliższych dwóch lat możliwe będzie przeprowadzenie modernizacji na skalę niespotykaną w 30-letniej historii Instytutu.

- Rozpoczęliśmy ogromne inwestycje, a wkrótce będziemy składać wnioski o dofinansowanie ze środków unijnych kompletnego remontu całej części ginekologiczno-położniczej. Mamy wybitnych specjalistów, kompleksową wielospecjalistyczną opiekę, ale do tej pory traciliśmy na tym, że warunki pobytu pacjenta są u nas dalekie od ideału i pod tym względem trudno było nam rywalizować z prywatnymi szpitalami - zaznaczył Banach.

Ok. 24 mln zł przeznaczone zostanie na stworzenie Pediatrycznego Centrum Urazowego i rozbudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z lądowiskiem dla śmigłowców. Ministerstwo Zdrowia przekazało też 23,7 mln zł na modernizację pawilonu ginekologiczno-położniczego. Prace, dzięki którym powstanie m.in. nowoczesny blok porodowy z dziewięcioma salami i blok operacyjny z pięcioma salami, zorganizowane zostaną tak, by nie zakłócić normalnej aktywności szpitala.

Czytaj więcej: Szpital wypożyczy monitory oddechu rodzicom wcześniaków

- Idziemy w kierunku rozwoju onkologii; stawiamy duży nacisk na leczenie nowotworów narządów rozrodczych i sutka. Ze względów demograficznych spodziewamy się, że tych zachorowań będzie coraz więcej, staramy się więc do tego jak najlepiej przygotować - podkreślił Banach.

Na onkologię szpital pozyskał ponad 14 mln zł - środki te pozwoliły na zaplanowanie i rozpoczęcie remontu oraz zakupów sprzętu do klinik ginekologii operacyjnej i ginekologii onkologicznej. W tegorocznych planach dyrekcji ICZMP jest aplikowanie o środki na remont bloków operacyjnych i specjalistycznych klinik w pawilonie pediatrycznym.

Według dyrektora ICZMP, dzięki ustawie o sieci szpitali Instytut stał się prawdopodobnie największym w kraju beneficjentem jeśli chodzi o zakup specjalistycznego sprzętu medycznego. Za 15,5 mln zł zakupiono urządzenia diagnostyczne i operacyjne dla wielu klinik - m.in. leczenia niepłodności, neonatologii, położnictwa, urologii dziecięcej, otolaryngologii, immunologii i nefrologii, kardiologii.

Czytaj więcej: Zapracowani łodzianie przebadają się za darmo

W opinii Banacha, zarząd ICZMP ma spore problemy do rozwiązania w związku z finansowaniem działalności Kliniki Diagnostyki i Leczenia Niepłodności, powołanej pod koniec 2016 r. jako modelowa placówka w rządowym programie prokreacyjnym. Obecnie trwają rozmowy z łódzkim NFZ na temat kwoty, która powinna być przyznana na wykonywane przez nią procedury.

- My wyliczyliśmy, że powinno to być 1,2 mln rocznie, dostaliśmy informację, że uzyskamy 306 tys. zł, w związku z czym złożyliśmy protest do ministra zdrowia i prezesa NFZ, ponieważ taka kwota nie wystarczy na funkcjonowanie tej kliniki. Jeśli mamy nie tylko diagnozować pacjentki, ale też leczyć je i likwidować potencjalne przyczyny niepłodności, to nie możemy funkcjonować jak dotychczas, że delegujemy do pracy specjalistów z innych klinik, którzy pracują właściwie na zasadzie wolontariatu - zaznaczył.

Instytut CZMP w Łodzi składa się z dwóch kompleksów szpitalnych: ginekologiczno-położniczego i pediatrycznego. Placówka jest m.in. ośrodkiem o najwyższej referencyjności w opiece nad ciążami wysokiego ryzyka oraz opiece nad płodem i noworodkami z wadami rozwojowymi. Rocznie w ICZMP hospitalizuje się ok. 40 tys. pacjentów, w przychodniach udziela się ponad 180 tys. porad specjalistycznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.