PARTNER PORTALU
  • BGK

Interna, geriatria, okulistyka - na tych oddziałach najszybciej zabraknie łóżek

  • Rynek Zdrowia/Dziennik Gazeta Prawna    27 czerwca 2016 - 20:04
Interna, geriatria, okulistyka - na tych oddziałach najszybciej zabraknie łóżek
Już teraz co drugi Polak w wieku powyżej 80 lat przynajmniej raz w roku trafia do szpitala.(Fot. Arch.)

Starzejąca się populacja wymusza zmiany w opiece zdrowia. Wkrótce wzrośnie znacząco zapotrzebowanie na usługi szpitalne wzrośnie, zwłaszcza na oddziałach chorób wewnętrznych, geriatrii i okulistyce - wynika z raportu NFZ.
Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", rosną wydatki na leczenie szpitalne, a sytuacja nieszczególnie się poprawia. Mało tego - w ciągu najbliższych kilku lat - do 2020 r. - liczba hospitalizacji ma wzrosnąć o ponad 3 proc. Natomiast za 15 lat - o blisko 8 proc. (w stosunku do roku 2014).

Specjaliści ostrzegają, że system może tego nie wytrzymać. Dlatego niezbędne są znaczące reformy w ochronie zdrowia. Nie mogą one jednak polegać na likwidacji limitów świadczeń w kontraktach ze szpitalami, jak sugeruje się czasem w debacie na temat ochrony zdrowia, lecz na wzmocnieniu podstawowej opieki zdrowotnej i poradni specjalistycznych.

Co drugi Polak w wieku powyżej 80 lat przynajmniej raz w roku trafia do szpitala. Ta grupa będzie stanowić coraz większy odsetek społeczeństwa. I to właśnie seniorzy będą czynić tłok w szpitalach i spowodują, że zmienią się nasze potrzeby zdrowotne jako społeczeństwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.