PARTNER PORTALU
  • BGK

Inwestują w zdrowie mieszkańców

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    7 października 2010 - 06:34
Inwestują w zdrowie mieszkańców

Coraz częściej samorządy finansują program zdrowotny dla swoich mieszkańców. I tego nie żałują.
Gminy finansują programy profilaktyczne. Samorządy, które je prowadzą, przeznaczają na to własne pieniądze niezależnie od tych, jakie są zarezerwowane w budżecie NFZ. Najczęściej płacą za badania w kierunku wykrywania raka piersi i macicy. Prowadzą też szczepienia przeciwko wirusowi HPV, który jest jedną z głównych przyczyn raka szyjki macicy. Szczepienia są skierowane do nastolatek – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Na przykład Bełchatów już drugi rok z rzędu realizuje w powiecie plan prozdrowotny z prawdziwego zdarzenia. Tylko w tym roku z programów profilaktycznych skorzystało tam kilka tysięcy osób. Naszczepienia przeciw HPV powiat wyda 250 tys. zł.

Dzięki dobremu prowadzeniu programów gmina w Rząśni wygrała konkurs Zdrowe Województwo. Za zajęcie I miejsca dostała 50 tys. zł, które przeznaczy na inwestycje w sprzęt i aparaturę medyczną.

Od tego roku samorządy wprowadzające program profilaktyczny, muszą wystąpić o opinię do Agencji Oceny Technologii Medycznej (AOTM). Wpłynęło do niej do zaopiniowania ponad 120 projektów takich programów. Opinia agencji nie wiąże samorządu, ale muszą ją mieć, bo jej brak może oznaczać problemy przy rozliczaniu z wydatkowania pieniędzy się przed regionalnymi izbami obrachunkowymi – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • mieszkaniec, 2010-10-10 09:08:44

    A co robi Bełchatów w tej sprawie? Na dolegliwości mięśniowe - szkieletowe cierpi aż 9 milionów Polaków, spośród których za kilka lat około 40 proc. nie będzie zdolnych do pracy. Tylko w 2006--2007 roku 40 proc. orzeczeń o rencie inwalidzkiej wydano właśnie z powodu chorób mięśniowo –... szkieletowych. ból kręgosłupa, w szczególności odcinka lędźwiowego, uznano za schorzenie cywilizacyjne. Skala problematyki Wad Postawy naszych Dzieci jest niepokojąca. W coraz szybciej pędzącym życiu często gubimy sprawy podstawowe i pozornie banalne. Martwią nas infekcje nękające nasze dzieci, lecz dopiero poważne choroby skłaniają do głębszej refleksji. Problemy związane z Wadami Postawy traktujemy zwykle jako zjawisko dotyczące innych, dopóki sami nie odczujemy bezpośrednio ich skutków kiedy przychodzi nam zaprowadzić dziecko na blok operacyjny. Czytałem na forum,że jest w kraju Fundacja AZP zajmująca się kompleksowo takimi sprawami.Radziłbym nawiązać kontakt z nimi by nasze dzieci mogły mieć dostęp do profesjonalnej placówki.  rozwiń