PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak mają wyglądać pilotaże w POZ?

  • Rynek Zdrowia    24 października 2017 - 21:45
Jak mają wyglądać pilotaże w POZ?
Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego (fot.PTWP)

Lekarze POZ chcą pilotażu, bo spodziewają się, że będzie to rozwiązanie dające większe niż dotychczas finansowane świadczeń - ocenił Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego.
Podmioty, które złożyły aplikacje do uczestnictwa w pilotażu spodziewają się też, że wycena procedur będzie na tyle większa, że pozwoli zatrudnić koordynatora, czyli dodatkowego pracownika, który mógłby czuwać nad całością realizowanych procedur.

- Brak środków w POZ jest tak dojmujący, że gdy tylko pojawia się jakaś szansa, żeby pozyskać większe, to lekarze POZ o nie aplikują. Są kadry, jest chęć. Oby się tylko pomysł nie zmienił. Taka obawa stąd, że tak naprawdę w transformacji, w której funkcjonujemy od lat, poruszamy się od ściany do ściany, cały czas się coś zmienia i oprócz elementu braku środków mamy element niepewności - mówił Krajewski podczas sesji „Koordynowana opieka zdrowotna ” na XIII Forum Rynku Zdrowia.

Jak zauważył, biorąc pod uwagę pewien dotychczasowy chaos informacyjny wokół pilotaży "nie wydaje się, aby ci którzy złożyli wnioski do końca wiedzieli do jakiego programu aplikują”. - Dopiero teraz, kiedy już są złożone wnioski, dowiadujemy się jak mają wyglądać ścieżki terapeutyczne, jak się kształtuje wymóg prowadzenia jednostek chorobowych.

- Jeżeli wprowadza się pewne elementy, które dopiero teraz zobaczą, ci którzy złożyli aplikacje, to podejrzewam, że może być i tak, że część z nich je wycofa - mówił Jacek Krajewski, dodając, że tworzenie przedstawianych teraz ścieżek terapeutycznych odbywało się na poziomie uniwersyteckim. Przyznał też, że biorąc pod uwagę mniejsze uczestnictwo praktyków w tworzeniu pilotażu można mieć nawet obawy co do realności wykonania zadań pilotażu.

Więcej czytaj tutaj

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.