PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak mieszkańcy Dolnego Śląska oceniają ochronę zdrowia w regionie?

  • Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia    16 czerwca 2015 - 10:27
Jak mieszkańcy Dolnego Śląska oceniają ochronę zdrowia w regionie?
Tzw. wskaźnik poprawy stanu zdrowia najwyższy był w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim i lubuskim (fot. Rynek Zdrowia)

Tegoroczny Indeks Sprawności Zdrowia oceniał stan ochrony zdrowia w każdym z województw w trzech kategoriach. Dolny Śląsk uplasował się na 7. pozycji.
Wskaźnik efektywnej gospodarki finansowej, uwzględniający sytuację ekonomiczną placówek i wydatki na ochronę zdrowia, najlepszy był w Wielkopolsce, na Pomorzu i na Śląsku. Pod tym względem Dolny Śląsk znalazł się na miejscu 8.

Najgorsze noty, za sprawą których Dolny Śląsk znalazł się na ostatniej pozycji, wystawili pacjenci pod względem tzw. jakości konsumenckiej opieki zdrowotnej. Ten wskaźnik uwzględniał m.in. ocenę dostępu do pomocy lekarskiej i badań, jakość wyposażenia, czas oczekiwania i podejście lekarza do pacjenta.

Dolnoślązacy wydają też najwięcej na zdrowie. Stanowią one 3,6 proc. w przychodach gospodarstw domowych. Autorzy Indeksu podkreślają jednak, że świadczy to o tym, że system ochrony zdrowia nie zaspokaja ich potrzeb - dlatego wyciągają pieniądze z własnej kieszeni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • A., 2015-06-23 14:55:32

    No to w końcu które miejsce zajął Dolny Śląsk?