PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak przeliczyć zdrowie?

  • wer    14 lipca 2011 - 11:20
Jak przeliczyć zdrowie?

Obraz polskiej służby zdrowia to nie tylko zadłużone szpitale. Na horyzoncie coraz więcej jest nowoczesnych placówek, w których jakość usług medycznych ma bezpośredni związek ze sprawnym zarządzaniem.
Jeśli nie wiadomo, o co chodzi...

Pieniądze stanowią jeden z głównych czynników, decydujących o możliwościach rozwoju przychodni, klinik i szpitali. Ale problemy z płynnością finansową wielu jednostek medycznych nie zawsze wynikają tylko z braku porządnego zastrzyku gotówki. Narzekania na niedobór funduszy mają oczywiście spore pokrycie w rzeczywistości. Jednak równolegle występuje zjawisko marnotrawienia części dostępnych zasobów w wyniku nieracjonalnego dysponowania nimi. Zatrudniona, obok lekarzy i pielęgniarek, kadra pracowników odpowiedzialnych za szeroko pojęte zarządzanie, logistykę, księgowość czy marketing, musi zoptymalizować procesy zachodzące w strukturach swoich placówek.

Indywidualne podejście

Rentowność usług medycznych zależy w dużym stopniu od precyzyjnej kalkulacji wszystkich związanych z nimi kosztów. Szczegółowa analiza wydatków przeznaczonych na poszczególne działania już od momentu rejestracji pacjenta, pozwala na właściwie ich ukierunkowanie, powodujące oszczędność czasu i pieniędzy.

- Pacjenci i jednostki chorobowe  wywołując nawet identyczne działania, konsumują jednak zróżnicowane wielkości zasobów - mówi Marek Madej, doradca firmy IMS w obszarze precyzyjnych modeli kalkulacji kosztów w jednostkach medycznych. - W efekcie nawet pacjenci ze stwierdzoną tą samą  jednostką chorobową, nie podlegają jednakowym procedurom,  generując inny poziom kosztów w związku z różnymi czynnikami ich zmienności - dodaje. Tymczasem trafna identyfikacja poziomu generowanych kosztów poprzez analizę przyczyn ich powstawania, może przynieść  jednostce medycznej realne korzyści.

Prosty rachunek, ale dla kogo?

Wprowadzanie w życie realnego budżetowania w przychodniach czy szpitalach powinno być wolne od wpływów polityczno-ideologicznych sporów na temat finansowania służby zdrowia. Placówki medyczne świadczące określone usługi, mogą funkcjonować w oparciu o zasady ekonomii, którym podlega cała gospodarka. I choć ochrona zdrowia powinna być zawsze przedmiotem szczególnej troski państwa, to warto jednak by korzystała z możliwości, jakie dają rozwiązania kontrolingowe sprawdzone w przedsiębiorstwach odnoszących sukcesy w różnych branżach.

To także korzystny punkt wyjścia do tworzenia scenariuszy działania, planów inwestycyjnych oraz uzyskiwania realnej przewagi w negocjacjach ze związkami zawodowymi, dostawcami leków, materiałów, usług oraz sprzętu medycznego, a nawet NFZ. Oczywiście, o ile ta druga strona jest skora prowadzić odpowiedzialną debatę na argumenty w oparciu o prosty rachunek ekonomiczny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.