PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak rozwiązać problemy niskich płac i braku pielęgniarek?

  • pt    13 maja 2015 - 09:51
Jak rozwiązać problemy niskich płac i braku pielęgniarek?
Pielęgniarski domagają się wyższych zarobków - fot. flickr.com/ Attila Husejnow

Wprowadzenie finansowanych przez ministerstwo rezydentów dla zawodu pielęgniarek oraz powrót do systemu kontraktowania świadczeń - to propozycje podkarpackich radnych na rozwiązanie problemów służby zdrowia.
Radni sejmiku województwa podkarpackiego przygotowali stanowiska w sprawie rozwiązania problemu finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia świadczeń medycznych wykonywanych przez pielęgniarki i położne, oraz wprowadzenia etatów rezydenckich w tych zawodach.

Powrócić do systemu kontraktowego

Radni z Podkarpacie postulują, aby od lipca 2016 r. w systemie kontraktowania świadczeń medycznych uwzględnić prace wykonywane przez pielęgniarki i położne.

Zdaniem radnych, dokonując nowej wyceny punktu rozliczeniowego należy rozszerzyć zapisy ustalające minimalne normy zatrudnienia oraz kwalifikacje zawodowe pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami i objąć nimi również niepubliczne podmioty lecznicze realizujące świadczenia medyczne finansowane w ramach podpisanych kontraktów z NFZ.

Jak piszą samorządowcy, proponowana zmiana przyniesie wymierne korzyści finansowe dla podmiotów leczniczych w postaci urealnienia przychodów z tytułu wykonywanych świadczeń medycznych oraz bezpośrednio dla pielęgniarek i położnych poprzez wzrost ich wynagrodzenia.

Brakuje pielęgniarek

W celu rozwiązania problemu braku pielęgniarek i położnych radni proponują wprowadzenie finansowanych przez Ministra Zdrowia etatów – rezydentów dla zawodu pielęgniarek i położnych.

Jak tłumaczą radni, personel rezydencki mógłby wykonywać świadczenia medyczne po zakończeniu edukacji i uzyskaniu prawa wykonywania przez okres dwóch lat.

Środki finansowe na pokrycie kosztów wynagrodzeń tych pracowników pokrywałby Minister Zdrowia, podobnie jak w przypadku lekarzy rezydentów.

Podkarpaccy samorządowcy dodają, że przedstawione rozwiązanie jest zgodne ze stanowiskami Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych.

- Działanie to oprócz znaczącej poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Polski podniesie jakość udzielanych świadczeń medycznych, a także rozwiąże częściowo problemy finansowe podmiotów leczniczych i w części spełni postulaty środowiska medycznego pielęgniarek i położnych w zakresie podwyżek płac – dodają radni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • gość, 2015-05-14 09:27:13

    W skarbcu państwowym na dużo więcej by starczyło, gdyby rozliczyć ludzi, którzy w ciągu 5 lat stali się milionerami.Tyle,że wtedy ustawodawcy musieli by rozliczyć samych siebie i swoich kolegów, a to nierealne