PARTNER PORTALU
  • BGK

Jaka jest nowa wycena leczenia dzieci

  • Rynek Zdrowia (Katarzyna Lisowska)    18 września 2013 - 09:44
Jaka jest nowa wycena leczenia dzieci

W ocenie dyrektorów szpitali dziecięcych nowa wycena świadczeń pediatrycznych, obowiązująca od lipca br., nie poprawia sytuacji finansowej lecznic.
Menedżerowie nie ukrywają, że ich oczekiwania i nadzieje rozminęły się z rzeczywistością. NFZ uspokaja jednak, że ostatnie słowo w tej sprawie jeszcze nie padło.

Jak informuje nas Andrzej Troszyński, rzecznik Centrali NFZ, nową wyceną objęto zakres świadczeń pediatrycznych rekomendowany m.in. przez konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii, prof. Annę Dobrzańską, a także środowisko pediatryczne oraz placówki medyczne otaczające opieką dzieci.

Przy ustalaniu wyceny NFZ bazował na danych dotyczących najczęstszych procesów terapeutyczno-diagnostycznych z 18 szpitali. - Dane były zbierane ze szpitali powiatowych, gminnych, miejskich, niepublicznych, wojewódzkich, klinicznych oraz instytutów medycznych - wyjaśnia rzecznik.

Podawane przez lecznice koszty rzeczywiste stanowiły: amortyzacja, koszty hotelowe, diagnostyka, leki i sprzęt jednorazowego użytku oraz wynagrodzenia.

- Wycena procesu leczenia dotyczyła 357 rozpoznań i zabiegów najczęściej występujących w 24 jednorodnych grupach pacjentów (JGP) - informuje Andrzej Troszyński.

W efekcie, jak podaje Fundusz, zmiana wyceny objęła dziewięć grup świadczeń pediatrycznych, co przekłada się na około tysiąc zabiegów i procedur medycznych. Dzięki temu do oddziałów pediatrycznych ma trafić w drugiej połowie roku dodatkowe 140 mln zł.

Po dwóch miesiącach obowiązywania nowej wyceny części świadczeń pediatrycznych Rynek Zdrowia sprawdził, jak przeszacowanie procedur wpłynęło na budżet szpitali dziecięcych.

Doc. Maciej Kowalczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie przypomniał, że o lepszą wycenę procedur pediatrycznych dyrektorzy szpitali dziecięcych i konsultanci krajowi zabiegali od lat.

- Sprawa nabrała przyspieszenia pod koniec ubiegłego roku (kiedy w mediach zrobiło się głośno o dramatycznej sytuacji finansowej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie - red.). NFZ rozpoczęła prace nad przeszacowaniem wyceny wielu procedur, ale niestety, nadal brakuje satysfakcjonujących rozstrzygnięć. Dokonanie zwiększonej wyceny 8 procedur nie zmienia istotnie sytuacji finansowej wysokospecjalistycznych szpitali pediatrycznych - podkreśla doc. Kowalczyk.

Dr Jerzy Szarecki, dyrektor Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. prof. Antoniego Gębali w Lublinie również nie spodziewa się, że lecznica odczuje poprawę finansowania. - W praktyce istotna zmiana wyceny ogranicza się do świadczeń w zakresie laryngologii, a to za mało, by stanowić różnicę dla ogólnego budżetu szpitala - podkreśla dyrektor Szarecki.

Podobnie uważa Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Ona także wskazuje, że przeszacowanie wycen dotyczy głównie laryngologii dziecięcej.

- Faktycznie, nowa wycena poprawiła rentowność tego oddziału, bo dotychczas generował on straty. Natomiast w pozostałych katalogach zmiany są kosmetyczne - dodaje dyrektor olsztyńskiego WSSD.

Nasza rozmówczyni zwraca uwagę, że czynnikami, które - w odróżnieniu od podniesienia wycen procedur pediatrycznych - zdecydowanie wpłyną na budżet placówki, są rosnące koszty leków, sprzętu jednorazowego użytku, wywozu śmieci, ceny energii, wody, podatek od nieruchomości czy w końcu ubezpieczenie.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.