PARTNER PORTALU
  • BGK

Jarocin: Szpital powiatowy w sieci szpitali i wkrótce po remoncie

  • jk    23 lutego 2018 - 19:29
Jarocin: Szpital powiatowy w sieci szpitali i wkrótce po remoncie
Leszek Mazurek, prezes Szpitala Powiatowego w Jarocinie. (Fot. mat. pras.)

- Wiadomo, że wszystko co ma związek ze zmianami jest trudne. Trzeba było bardzo poważnie zastanowić się nad tym, co należy wdrożyć w życie, a z czego zrezygnować. Dodatkowo dochodziły jeszcze obawy personelu szpitalnego przed tym, co nowe. Należało zmienić niektóre przyzwyczajenia i przeorganizować styl zarządzania placówką nie tylko z poziomu zarządu, ale przede wszystkim z poziomu oddziałów - mówi o wprowadzonym planie naprawczym w Szpitalu Powiatowym w Jarocinie, jego prezes Leszek Mazurek.
  • W Szpitalu Powiatowym w Jarocinie trwa remont. Koniec prac jest zaplanowany na październik 2018 r.
  • Szpital organizuje akcje dla mieszkańców. Tzw. "białe niedziele" cieszyły się dużym powodzeniem.
  • Utworzono też punkt dla diabetyków. Wszystko, by zaspokoić potrzeby mieszkańców.

Minął rok, odkąd został pan prezesem szpitala. W jakiej kondycji finansowej była placówka w tym czasie?

Leszek Mazurek, prezes Szpitala Powiatowego w Jarocinie: - Sytuacja finansowa szpitala była zła, na krawędzi niewypłacalności.

Co było powodem do największych zmartwień?

- Zmiany w służbie zdrowia, zmiana finansowania i jakie będą zasady finansowania. Jaki plan naprawczy należało wdrożyć, aby sytuacja uległa zmianie? Bardzo ścisłe trzymanie się kontraktów i ograniczenie nadwykonań, regulacje płacowe. Konieczne było też przeprowadzanie nowych przetargów na leki.

Jakie postawił sobie pan priorytety?

- Przede wszystkim musieliśmy ograniczyć umowy z podmiotami zewnętrznymi, dokonać regulacji płacowych, zmienić ceny w laboratorium i w diagnostyce obrazowej.

Czy wprowadzanie planu naprawczego było trudne i co przysparzało najwięcej problemów?

- Wiadomo, że wszystko co ma związek ze zmianami jest trudne. Trzeba było bardzo poważnie zastanowić się nad tym, co należy wdrożyć w życie, a z czego zrezygnować. Dodatkowo dochodziły jeszcze obawy personelu szpitalnego przed tym, co nowe. Należało zmienić niektóre przyzwyczajenia i przeorganizować styl zarządzania placówką nie tylko z poziomu zarządu, ale przede wszystkim z poziomu oddziałów.

Szczególnie trudne jest ekonomiczne zarządzanie budżetem, bo ten nie jest z gumy. Przekraczanie go nie jest dobrym pomysłem, bo powoduje finansowe konsekwencje. Niestety, odgórnie narzucane limity są niezależne od nas i musimy pilnować, aby ich nie przekraczać. Dodatkowo konieczne było stworzenie z całej załogi jednej drużyny i przekazanie jej podstawowych metod optymalnego zarządzania.

Ile pieniędzy udało się zaoszczędzić dzięki wprowadzeniu planu oszczędnościowego?

- Zaplanowane oszczędności to kwota ok. 1 mln 400 tys. złotych

Szpital znalazł się w tzw. sieci. Czy w związku ze zmianami były jakieś obawy o przyszłość  lecznicy?

- Obawy z tego tytułu oczywiście były. Okazało się bowiem, że szpital nie spełnia wymogów rozporządzenia Ministra Zdrowia z 26 czerwca 2012 r. Mówią one m.in. o szczegółowych wymaganiach, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność medyczną. To wprawdzie nie dyskwalifikowało nas całkowicie, bo szpital mógł się znaleźć w sieci. Na szczęście nie straciliśmy też niczego, co mieliśmy w poprzednim kontrakcie i to należy uznać za duży sukces. W konkursie  wywalczyliśmy również rehabilitację i to z jednym z najlepszych wyników konkursu. O kontrakt starało się  osiem podmiotów, a otrzymały go tylko cztery - w tym oczywiście szpital w Jarocinie. 

Trwa rozbudowa szpitala. Czy rzeczywiście jest ona potrzebna?×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.