PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest centrum rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych

  • PAP    10 grudnia 2011 - 12:14

W Olsztynie otwarto w sobotę Centrum Wsparcia i Rehabilitacji, największą w regionie placówkę diagnostyczno-terapeutyczną dla niepełnosprawnych, prowadzoną przez olsztyńskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.
W Centrum Wsparcia i Rehabilitacji przy ul. Siewnej znajdą kompleksową pomoc nie tylko dzieci i dorośli z niepełnosprawnością intelektualną, ale także osoby z dysfunkcją narządów ruchu, ofiary wypadków, ludzie starsi i schorowani.

Uroczyste otwarcie placówki odbyło się w sobotę. Chociaż prace budowlane zakończono blisko rok temu, to - jak wyjaśniła Stanisława Kurowska, szefowa olsztyńskiego stowarzyszenia - dopiero teraz udało się wyposażyć gabinety i pracownie. Inwestycja kosztowała prawie 17 mln zł, z czego ponad 14 mln pochodziło z funduszy unijnych.

Zdaniem twórców centrum, jest ono w pełni przygotowane do prowadzenia kompleksowej i wieloprofilowej rehabilitacji pacjentów.

"Placówka została zaprojektowana i urządzona w taki sposób, by każdy człowiek ze skierowaniem na rehabilitację mógł w jednym miejscu znaleźć wszystko, co niezbędne" - podkreśliła Kurowska.

Budynek podzielony jest na kilka stref funkcjonalnych. Największą z nich jest część rehabilitacyjna z licznymi salami do hydroterapii - basenami, torem wodnym, wannami do masaży i saunami. Są tu także gabinety diagnostyczne, pomieszczenia do rehabilitacji sportowej, fizyko- i kinezyterapii.

W strefie terapii zajęciowej, czyli środowiskowym domu samopomocy, odbywać się będzie rehabilitacja terapeutyczna, szkolenia i warsztaty aktywizujące. W centrum są również sale konferencyjne, zaplecze kuchenne oraz pomieszczenia mieszkalne dla podopiecznych, którzy przyjadą na zajęcia z odległych miast regionu.

Centrum podpisało już kontrakt z NFZ na rehabilitację dzieci, i - jak zapewniła prezes stowarzyszenia - wkrótce spodziewa się zakontraktowania podobnych zabiegów dla dorosłych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.