PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest dotacja na spłatę długów szpitala-spółki

  • AW/urzad.pomorskie.eu    12 lipca 2012 - 14:31
Jest dotacja na spłatę długów szpitala-spółki

Samorząd województwa pomorskiego otrzyma blisko 2 mln zł dotacji z budżetu państwa na spłatę zobowiązań, przejętych po przekształconym w spółkę Przemysłowym Zespole Opieki Zdrowotnej w Gdańsku.
Jak podaje urząd marszałkowski, jest to pierwszy w kraju pozytywnie rozpatrzony przez ministerstwo zdrowia wniosek o przyznanie dotacji w ramach przekształcenia samodzielnego publicznego ZOZ-u w trybie Ustawy o działalności leczniczej.

Przekształcenie Przemysłowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Gdańsku, będącego samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej, w spółkę prawa handlowego ze 100-procentowym udziałem samorządu województwa, nastąpiło 13 czerwca br.

Czytaj też: Szpitalom trudno zmienić się w spółki

W ramach przekształcenia, zgodnie z Ustawą o działalności leczniczej, pomorski samorząd przejął zobowiązanie placówki, wynikające z zaciągniętego w 2006 r. kredytu restrukturyzacyjnego.
 
– Ministerstwo Zdrowia poinformowało nas właśnie, że w ramach przekształcenia ustalona została dotacja z budżetu państwa na spłatę tego zobowiązania, w wysokości blisko dwóch milionów złotych – mówi marszałek Mieczysław Struk. – Cieszymy się, że ministerstwo tak sprawnie przeprowadziło tę procedurę.
 
Samorząd województwa planuje, że w lipcu zakończą się także procesy przekształceń Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Gdańsku oraz Szpitala Specjalistycznego w Prabutach.
 
– Na lipcowej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego rozpatrywane będą dwie uchwały w sprawie przekształcenia w spółki kolejnych jednostek: Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku oraz Szpitala Miejskiego im. J. Brudzińskiego w Gdyni – informuje Jolanta Sobierańska-Grenda, dyrektor Departamentu Zdrowia UMWP. – W przypadku tych szpitali również przewidujemy uzyskanie dotacji z budżetu państwa z przeznaczeniem na spłatę zobowiązań.
 
W ramach reorganizacji ochrony zdrowia na Pomorzu trwają obecnie dwa postępowania przetargowe na zbycie, należących do pomorskiego samorządu, Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej w Gdańsku oraz Wojewódzkiego Centrum Leczenia Uzależnień w Zapowiedniku. Rozstrzygnięcie przetargów zaplanowano na początek sierpnia 2012 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.