PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest nowa szefowa NFZ. Pierwsze komentarze

  • PAP/Rynek Zdrowia/Portalsamorzadowy.pl    27 czerwca 2012 - 15:53
Jest nowa szefowa NFZ. Pierwsze komentarze

Premier Donald Tusk powołał Agnieszkę Pachciarz na stanowisko prezesa NFZ - poinformowało w środę CIR. Kandydaturę Pachciarz zarekomendował minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Jednogłośnie poparła ją Rada NFZ.
Szefowa Rady NFZ Renata Hayder oceniła, że Pachciarz ma niezbędne kwalifikacje, o czym świadczy m.in. jej doświadczenie zawodowe. Jak mówiła Hayder, nowa prezes podkreślała, że zamierza kierować Funduszem "kolektywnie" - chce powołać trzech zastępców.

Arłukowicz w poniedziałek, po posiedzeniu Rady, nie chciał odpowiadać na pytania o koncepcję dalszego funkcjonowania NFZ. Zapowiedział, że zrobi to dopiero po decyzji premiera. Na godz. 16 w środę MZ zapowiedziało konferencję prasową Arłukowicza i Pachciarz.

W ostatnich miesiącach Arłukowicz kilkakrotnie zapowiadał, że chce doprowadzić do powstania konkurencji dla NFZ i wzmocnić rolę oddziałów regionalnych Funduszu. Mówił też o koniecznej współpracy między resortem a NFZ. "Żeby dobrze zmieniać system, a takie zmiany zapowiadaliśmy i będziemy je przeprowadzać, potrzebna jest współpraca pomiędzy NFZ a resortem zdrowia. Jest to niezbędnie konieczny warunek do tego, żeby zmiany przeprowadzać efektywnie" - podkreślał.

Swoje kandydatury na stanowisko prezesa NFZ zgłosiło 15 osób; pięć nie spełniło wymogów formalnych. Natomiast 10 wysłuchała komisja konkursowa. Oceniała ona doświadczenie zawodowe kandydata, wiedza niezbędna do wykonywania zadań oraz kompetencje kierownicze.

Stanowisko prezesa NFZ może zajmować osoba z wykształceniem wyższym magisterskim lub równorzędnym w zakresie prawa, ekonomii, medycyny, organizacji ochrony zdrowia lub zarządzania; która jest obywatelem polskim; korzysta z pełni praw publicznych; nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe; posiada kompetencje kierownicze; posiada co najmniej sześcioletni staż pracy, w tym co najmniej trzyletni staż pracy na stanowisku kierowniczym; ma wiedzę z zakresu spraw należących do właściwości Funduszu.

Premier na początku czerwca odwołał Jacka Paszkiewicza ze stanowiska prezesa NFZ. Wnioskował o to Arłukowicz. Wniosek pozytywnie zaopiniowało siedmiu członków Rady NFZ; jeden był przeciw. Do czasu powołania nowego prezesa Funduszu jego obowiązki pełnił dotychczasowy zastępca Zbigniew Teter.

Krytycznie o kandydaturze Pachciarz wypowiadał się przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS).

- Nie da się powierzyć drobnemu sprzedawcy z małego sklepu spożywczego zarządzania hipermarketem - mówił w wywiadzie opublikowanym w portalu money.pl.

Z kolei wiceprezes OZZL i członek Naczelnej Rady Lekarskiej Zdzisław Szramik zaznaczył w rozmowie z PAP, że jest to osoba, której nie zna, więc trudno mu ocenić, jak sprawdzi się w roli szefa funduszu.

Podkreślił, że decyzje dotyczące osoby tak istotnej dla systemu ochrony zdrowia, jaką jest prezes NFZ, powinny zależeć nie od kompetencji i osobowości, ale od przepisów określających jasno zakres jej działania. Jak podkreślił Szramik, obecne przepisy dotyczące funkcjonowania NFZ wymagają zmiany, ponieważ dają szefowi funduszu zbyt dużą autonomię.

Nowa prezes NFZ urodziła się 6 lutego 1973 w Jarocinie (Wielkopolskie). Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, od 2004 roku wykonuje zawód radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie medycznym. Współpracowała m.in. z samorządem lekarskim, samorządem terytorialnym, kasami chorych i Narodowym Funduszem Zdrowia.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.