PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest pakiet rozwiązań ws. in virto

  • PAP    19 października 2012 - 17:44
Jest pakiet rozwiązań ws. in virto

Mamy przygotowany pakiet rozwiązań dotyczących zapłodnienia in vitro - powiedział w piątek minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Dodał, że najważniejszą kwestią jest uregulowanie prawne stosowania tej metody.
Arłukowicz podkreślił, że stosowanie metody in vitro powinno odbywać się pod kontrolą państwa w określonych ramach prawnych - tak jak odbywa się to w innych krajach.

"Następnie możemy przejść do kwestii refundacji, ale szczegóły tego rozwiązania wymagają analizy ekonomicznej. Trzeba uwzględnić sytuację gospodarczą, w której jesteśmy i sytuację budżetową" - dodał minister zdrowia.

Czytaj też: Projekt ws. in vitro do końca roku

Premier Donald Tusk powiedział w czwartek, że nie wyklucza, iż jeśli dyskusja dot. in vitro będzie w parlamencie blokowana, to "zdecydujemy się na szybką ścieżkę administracyjną, żeby przynajmniej opisać procedury, tak aby nie było wątpliwości". Dodał, że mogłoby to być uregulowane na przykład decyzją ministra zdrowia, z którym będzie rozmawiał po powrocie z Brukseli.

"Niewykluczone, że podejmiemy tę niewymagającą zgody parlamentu procedurę na mocy rozporządzenia" - podkreślił.

Częstochowscy radni zdecydowali w czwartek, że miasto będzie dofinansowywać kwotą 3 tys. zł leczenie niepłodności metodą in vitro. Premier powiedział, że traktuje to jako manifest polityczny, który "niczego nie wyjaśnia".

Czytaj też: Częstochowa będzie dofinansowywać in vitro

Do połowy listopada wewnętrzny zespół PO ma przedstawić klubowi parlamentarnemu wyniki prac nad ustawą o in vitro. Spór dot. przede wszystkim kwestii zamrażania zarodków.

Część PO dopuszcza mrożenie zarodków; część skrzydła konserwatywnego nie sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu, ale chce, aby wytwarzać możliwie mało zarodków. Jednak w klubie są też zdeklarowani przeciwnicy mrożenia zarodków.

W PO są dwa projekty dot. in vitro. Małgorzata Kidawa-Błońska proponuje, aby zarodki można było mrozić, ale nie niszczyć. Jej propozycja zakazuje natomiast selekcji zarodków i handlu nimi. Z kolei projekt Jarosława Gowina nie przewiduje mrożenia zarodków (proponuje, aby wytwarzać ich maksymalnie dwa, ale pod warunkiem, że oba miałyby być implantowane). Zwolennicy projektu Kidawy-Błońskiej zapewniają, że nie zrezygnują z mrożenia zarodków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.