PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest porozumienie ministra zdrowia z lekarzami rezydentami. Praca szpitali nie będzie zagrożona?

  • PAP/KDS    8 lutego 2018 - 13:22
Jest porozumienie ministra zdrowia z lekarzami rezydentami. Praca szpitali nie będzie zagrożona?
- Tak jak powiedział premier Mateusz Morawiecki w swoim expose, ochrona zdrowia jest priorytetem tego rządu, rządu PiS - podkreślił Szumowski. (fot. Twitter/Ministerstwo Zdrowia)

W czwartek (8.02) udało się dojść do porozumienia między resortem zdrowia a rezydentami. - Po długich i ciężkich rozmowach udało się nam wypracować kompromis - podsumował minister zdrowia Łukasz Szumowski.
- Tak jak powiedział premier Mateusz Morawiecki w swoim expose, ochrona zdrowia jest priorytetem tego rządu, rządu PiS - podkreślił Szumowski na wspólnej konferencji z przedstawicielami Porozumienia Rezydentów OZZL.

Początkowo czwartkowe rozmowy były zaplanowane na godz. 16, z inicjatywy ministra spotkanie odbyło się kilka godzin wcześniej w gmachu resortu zdrowia.

Ostatnie rozmowy młodych lekarzy z ministrem odbyły się 1 lutego; wcześniejsze - 19 stycznia. Po ubiegłotygodniowym spotkaniu minister mówił, że są protokoły rozbieżności, ale rozmowy idą w dobrym kierunku. Rezydenci ocenili, że rozmowy były konstruktywne.

Lekarze protestowali od 2 października. Początkowo prowadzili protest głodowy, z czasem zdecydowali o zmianie formy: zaczęli wypowiadać klauzulę opt-out - umowę, na mocy której lekarze zgadzają się wydłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo, dzięki czemu w wielu szpitalach zapewniona jest całodobowa obsada lekarska. Według szacunków MZ, klauzulę opt-out wypowiedziało ok. 3,8 tys. lekarzy, zdaniem rezydentów na taki krok zdecydowało się 5 tys. medyków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.