PARTNER PORTALU
 • BGK

Jest porozumienie resortu zdrowia z lekarzami i aptekarzami

 • PAP    5 stycznia 2012 - 06:50
Jest porozumienie resortu zdrowia z lekarzami i aptekarzami

Po siedmiogodzinnych wieczornych rozmowach lekarze i aptekarze porozumieli się z Ministerstwem Zdrowia w sprawie przepisów refundacyjnych.
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz oświadczył, że ma nadzieję, iż protest pieczątkowy zostanie w czwartek zawieszony.

Czytaj też: Pacjencie, poszukaj ludzkiego aptekarza

Według porozumienia po zawieszeniu protestu pieczątkowego Ministerstwo Zdrowia w trybie pilnym podejmie inicjatywę legislacyjną dotyczącą nowelizacji ustawy refundacyjnej. Wcześniej prezes NFZ Jacek Paszkiewicz ma wydać komunikat o nienakładaniu kar na lekarzy i aptekarzy od czasu wejścia w życie noweli ustawy. MZ ma dokonać zmian w rozporządzeniu dot. recept, m.in. poprzez usunięcie konieczności wypisywania na nich poziomu refundacji dla leków objętych jednym poziomem finansowania.

Czytaj też: Odsyłani z aptek pacjenci skarżą się do NFZ

„W związku z tym członkowie zespołu Naczelnej Rady Lekarskiej zarekomendują radzie wezwanie środowiska lekarskiego do zaprzestania protestu na terenie całego kraju” – podano w komunikacie podpisanym przez wszystkich uczestników negocjacji i opublikowanym na stronie internetowej resortu w środę przed północą.

Czytaj też: Brakuje informacji dla pacjentów i aptekarzy

„Miliony polskich pacjentów oczekują, że od rana protest zostanie zawieszony i wszyscy polscy pacjenci bezpiecznie będą mogli korzystać z wykupienia recepty i skutecznej pomocy lekarskiej” – powiedział Arłukowicz.

Czytaj też: Czip receptą na chaos lekowy

Według prezesa NRL Macieja Hamankiewicza porozumienie z MZ było możliwe dzięki interwencji premiera Donalda Tuska. Arłukowicz temu zaprzeczył. Wcześniej w środę z przedstawicielami protestujących organizacji lekarskich – Porozumienia Zielonogórskiego, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, portalu Konsylium24 oraz Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia spotkał się premier.

„Można zmienić niektóre przepisy, ale istota ustawy refundacyjnej jest nie do ruszenia” – oświadczył szef rządu po tym spotkaniu. Zmiany, jak zaznaczył, mogą dotyczyć zawieszenia mechanizmu karania lekarzy za niedokładne sprawdzenie, czy pacjent jest ubezpieczony; można też zmienić przepisy nakładające na lekarzy obowiązek określania stopnia refundacji.

Premier ocenił też, że forma protestu lekarzy – przybijanie na receptach pieczątek „Refundacja do decyzji NFZ” – jest nie do przyjęcia ze względu na bezpieczeństwo pacjentów. Dodał, że pieczątki nie mają znaczenia prawnego, a apteki powinny traktować recepty tak, jakby ich nie było.

Lekarze po spotkaniu z premierem poinformowali, że „doszło do dużego zbliżenia”. Zastrzegli wtedy jednak, że trudno mówić, co zostało ustalone, „jeżeli to nie ma formy pisemnej”. Szczegóły zostawiono do uzgodnienia na spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • winegreT, 2012-01-07 15:35:45

  zawsze się powinno dążyć do porozumienia.
 • Lusia, 2012-01-07 15:22:35

  Celowa robota pseudorządu, temat zastępczy niech ludzi zajmie aby nie myśleli o innych sprawach. Eutanazja zaczęta.
 • aaa, 2012-01-05 09:52:38

  żenujące