PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest umowa - do 2015 będzie szpital w Żywcu

  • PAP    15 września 2011 - 16:26
Jest umowa - do 2015 będzie szpital w Żywcu

Umowę na budowę, uruchomienie i zarządzanie szpitalem powiatowym w Żywcu w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego podpisali w czwartek starosta żywiecki Andrzej Zieliński i szef firmy InterHealth Canada George Commander. Szpital ma powstać do 2015 roku.
- Umowa otwiera drogę do pierwszego w Polsce partnerstwa publiczno-prywatnego w służbie zdrowia. Prywatny partner nie tylko wybuduje nowy szpital, lecz także stworzy nowoczesny system usług medycznych, którym będzie zarządzał przez 30 lat. Partner publiczny włoży do projektu teren i wyposażenie starego szpitala, działkę pod nowy obiekt oraz drogę dojazdową, którą wybuduje - powiedział starosta Zieliński.

Samorządowiec oszacował koszt całej inwestycji na około 200 mln zł.

Powiat żywiecki jest pionierem w staraniach o inwestycję w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego. Starostwo już kilka lat temu uznało, że nie opłaca się remontować starego, przeszło stuletniego szpitala, ponieważ wartość prac przekroczyłaby koszt stworzenia nowego. Władze powiatu zdecydowały, że będą szukać prywatnego partnera do budowy szpitala. Na inwestycję w Żywcu zdecydowała się firma InterHealth Canada, która specjalizuje się w zarządzaniu międzynarodowymi projektami i inwestycjami w sektorze publicznej opieki zdrowotnej.

- Planując inwestycję, podejmujemy globalne analizy. W Europie środkowo-wschodniej tylko Polska ma w nich zielone światło, a wśród samorządów z kolei najbardziej zaawansowaną wizję i największą determinację do realizacji projektu ma powiat żywiecki - powiedział prezes InterHealth Canada George Commander.

Czytaj też: Kolejny krok w stronę szpitalnego PPP w Żywcu

Szef kanadyjskiej firmy dodał, że partnerzy obecnie stoją przed - szacowanymi na około rok - staraniami o zapewnienie finansowania inwestycji, które w dużej mierze zależą od warunków kontraktowania usług medycznych w Polsce. W ciągu 12 miesięcy ma powstać także dokumentacja projektowa, tak by można było wystąpić o pozwolenie na budowę. Sama realizacja inwestycji potrwa 30 miesięcy.

Nowy szpital powstać ma na żywieckich Polach Lisickich. Gotowy będzie na początku 2015 roku. Powierzchnia użytkowa wyniesie 18,4 tys. m kw. Do dyspozycji pacjentów będą między innymi tomograf komputerowy i rezonans magnetyczny, a wiele dotychczasowych usług specjalistycznych zostanie rozszerzonych i powstaną nowe poradnie. W szpitalu planuje się uruchomienie oddziału ratunkowego z lądowiskiem dla helikopterów.

Nowością będzie centrum kompleksowej opieki "One-stop-shop", czyli "wszystko pod jednym dachem". Dzięki tej metodzie spora część przeprowadzanych badań, oceny stanu zdrowia, leczenia oraz wypisów wykonywana będzie nawet podczas jednej wizyty.

Kanadyjczycy zapewniają, że system zarządzania sprawi, iż nowy szpital w Żywcu stanie się dwa razy bardziej efektywny od obecnego, choć będzie miał podobną liczbę łóżek. Firma InterHealth Canada oblicza, że dzięki inwestycji w powiecie przybędzie ok. 300 nowych miejsc pracy.

W budynku dotychczasowego szpitala powstanie nowoczesny kompleks geriatryczny. Według planów działać tam będą poradnie dla osób starszych, oddział opieki długoterminowej, kompleks domów spokojnej starości oraz hotel uzdrowiskowy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.