PARTNER PORTALU
 • BGK

Jest zgoda na Powiatowe Centrum Zdrowia

 • PAP    20 października 2011 - 16:00
Jest zgoda na Powiatowe Centrum Zdrowia

Zarząd powiatu częstochowskiego dostał zgodę radnych na utworzenie Powiatowego Centrum Zdrowia w Blachowni - czyli spółki, która będzie mogła udzielać świadczeń szpitalnych w przypadku rozwiązania umowy z obecnym dzierżawcą tamtejszego szpitala.
Po długiej dyskusji i analizie różnych wątpliwości, radni w kwestii utworzenia spółki byli niemal jednomyślni, tylko jedna osoba była przeciwko przyjęciu uchwały w tej sprawie i tylko jedna wstrzymała się od głosowania - poinformowała w czwartek rzeczniczka starostwa powiatowego w Częstochowie, Grażyna Folaron.

Pod koniec 2008 r. rada powiatu zdecydowała o wydzierżawieniu szpitala w Blachowni prywatnej firmie; nastąpiło to w maju 2009. Od początku protestowała przeciw temu Solidarność, obawiając się o losy pracowników i tłumacząc, że mieszkańcy nie będą mieli równego dostępu do publicznej opieki zdrowotnej.

Czytaj też: Szpital w Blachowni nie będzie publiczny

W 2010 r. uchwałę rady powiatu o likwidacji placówki za nieważną uznał naczelny sąd administracyjny. Dzierżawca szpitala uznał, że wyrok NSA zamyka możliwości normalnego funkcjonowania. Wysłał pismo, w którym wezwał powiat do przejęcia szpitala. Jak mówił, zainwestował w placówkę ponad 4 mln zł i co miesiąc płaci 80 tys. zł czynszu, a w czasie, kiedy startował do przetargu, kontrakt na leczenie był wyższy o 200 tys. zł miesięcznie.

Według wcześniejszych zapewnień władz powiatu, nie ma możliwości ponownego utworzenia szpitala publicznego w Blachowni, zarząd wyklucza też współpracę z obecnym dzierżawcą placówki. Przedstawiciele powiatu zapewniali, że szpitalowi nie grozi likwidacja i jest kilka podmiotów zainteresowanych dzierżawą szpitala w Blachowni.

W przypadku, gdyby powiat nie zdecydował się na kolejną dzierżawę, jest gotowy utworzyć spółkę samorządową do prowadzenia szpitala. Bez względu na to, kto i na jakich zasadach będzie prowadzić szpital, musi przejąć wszystkich jego pracowników - zapewniają przedstawiciele starostwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • medalik, 2011-10-20 20:06:11

  Ciekawe co ztego bedzie jutro?
 • Lefik, 2011-10-20 20:01:11

  Jest zgoda, więc tylko się cieszyć!