PARTNER PORTALU
  • BGK

Jeszcze nie wszystko przesądzone z wolontariatem w szpitalach?

  • AW    24 lipca 2012 - 10:42
Jeszcze nie wszystko przesądzone z wolontariatem w szpitalach?

Wejście w życie przepisów ustawy o działalności leczniczej i innych ustaw w zakresie wolontariatu zostanie przesunięte na 2013 r. Wszystko przez kontrowersje, jakie wzbudzają zmiany prowadzące do usunięcia wolontariuszy z prywatnych lecznic.
Ministerstwo pracy i polityki społecznej poinformowało, że przesunięty w czasie zostało wejścia w życie ustawy w zakresie wolontariatu i że powołany został  zespół doraźny ds. zmian ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, którego zadaniem będzie wypracowanie ostatecznego kierunku zmian zgodnego z oczekiwaniami zainteresowanych stron.

Czytaj też: Wolontariat zniknie ze w szpitali

Resort tłumaczy, że w związku z wejściem w życie ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw, działalność lecznicza, tj. działalność polegająca na świadczeniu usług zdrowotnych, może być wykonywana jako działalność pożytku publicznego lub działalność charytatywno – opiekuńcza.

Zmiana ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie polega jedynie na doprecyzowaniu, że prawo do korzystania z pomocy wolontariuszy przysługuje jedynie podmiotom leczniczym niebędącym przedsiębiorcami – samodzielnym publicznym zakładom opieki zdrowotnej i jednostkom budżetowym oraz podmiotom leczniczym wykonującym działalność leczniczą jako działalność pożytku publicznego lub działalność charytatywno – opiekuńczą.

Powyższe rozwiązanie nie spowoduje likwidacji wolontariatu w placówkach prowadzonych na zasadach niekomercyjnych, zwłaszcza w formie działalności pożytku publicznego lub działalności charytatywno-opiekuńczej - prowadzonych np. przez fundacje i inne organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe - zaznacza MPiPS.

  Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.