Karetka dla noworodków bez kontraktu

  • TVP Gdańsk/Rynek Zdrowia
  • 22-02-2011
  • drukuj
Jedyna w województwie pomorskim karetka pogotowia dla noworodków nie otrzymała kontraktu z NFZ.

Karetka należy do Szpitala Specjalistycznego Świętego Wojciecha w Gdańsku i jest nazywana oddziałem intensywnej terapii na kółkach. Służyła przede wszystkim do przewozu chorych dzieci z jednego szpitala do drugiego na zabiegi chirurgiczne i konsultacje, choć zdarzało się, że ratowała również życie. 

Dyrektor szpitala, do którego należy karetka, odmówiła podpisania kontraktu, ponieważ - jej zdaniem - wysokość kontraktu zaproponowana przez NFZ nie pokrywa kosztów funkcjonowania pojazdu.  

‒ Ona nigdy nie pokrywała kosztów, natomiast wcześniej mieliśmy inne źródła i mogliśmy zrekompensować ten deficyt. Natomiast w roku 2011, wobec obniżenia wartości kontraktów w innych obszarach, nie możemy sobie już na to pozwolić - tłumaczy swoją decyzję dyrektor szpitala, Krystyna Grzenia. 

NFZ przyznał kontrakt dla karetki na poziomie 3 tys. złotych za dobę, tymczasem szpital oczekuje minimum 4 tys. złotych.  

Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego Funduszu, proponowaną przez NFZ wysokość kontraktu też tłumaczy względami finansowymi: ‒ Niestety, gdzieś są granice możliwości finansowych Narodowego Funduszu Zdrowia i tych granic przekroczyć nie możemy ‒ mówi Mariusz Szymański. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Jak to nie ma kontraktu? Przecież na to powinny być środki!!!!!

Blondyna, 2011-02-22 22:20:27 odpowiedz

Ja z moim małym(przecież też OBYWATELEM)czekaliśmy na karetkę GODZINĘ! I nic>A karetka stała sobie na pogotowiu!!!W bezRUCHU !

krawatka, 2011-02-22 13:51:14 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE