PARTNER PORTALU
  • BGK

Karetka od Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego dla szpitala na Ukrainie

  • PAP/JS    27 grudnia 2016 - 14:55
Karetka od Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego dla szpitala na Ukrainie
Ambulans Renault Master z 2011 r. jest wyposażony w respirator i defibrylator (zdjęcie ilustracyjne, fot.trzciana.pl)

• Krakowskie Pogotowie Ratunkowe przekazało karetkę Lwowskiemu Klinicznemu Szpitalowi Państwowej Służby Granicznej Ukrainy.
• To kolejny dar krakowskiego pogotowia dla ukraińskiej służby zdrowia. M.in. w 2015 r. trafił tam ambulans z pełnym wyposażeniem.
Ambulans Renault Master z 2011 r. jest wyposażony w respirator i defibrylator. Trafi najpierw do Lwowskiego Klinicznego Szpitala Państwowej Służby Granicznej Ukrainy, a potem z kolejną zmianą lekarzy na wschód.

"Będzie tam służyć pomocą dla rannych żołnierzy służby granicznej. Nawet ocalenie jednego życia jest ważne, ale te karetki ratują niejedno życie. Dziękujemy za tę pomoc, którą nam przekazujecie" - powiedział wzruszony dyrektor Lwowskiego Klinicznego Szpitala Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Andrij Iwaszczenko.

Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak przypomniał w trakcie uroczystości, że Polska w okresie transformacji otrzymała bardzo dużo pomocy i teraz może przekazać ją dalej. "Sytuacja na Ukrainie jest bardzo trudna i ten sprzęt na pewno będzie bardzo potrzebny" - powiedział wicemarszałek. Dyrektor KPR Małgorzata Popławska wyraziła nadzieję, że karetka będzie jeszcze długo służyła, ratując życie i zdrowie.

W 2015 r. KPR jako jednostka Województwa Małopolskiego przekazała ambulans z pełnym wyposażeniem do Obwodowego Centrum Ekstremalnej Pomocy Medycznej i Katastrof w Iwano-Frankowsku. Pogotowie organizowało również m.in. transport humanitarny niezbędnych artykułów medycznych, na które z budżetu województwa przeznaczono 200 tys. zł.

W uroczystości przekazania ambulansu uczestniczył także naczelnik Zarządu Ochrony Zdrowia Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Walentyn Wolocha.

KPR przekazało także cztery ambulanse z lat 2006 i 2008 do małopolskich szpitali. Starsze karetki nie powinny już służyć w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego, ale nadal mogą być wykorzystywane do transportu pacjentów przez szpitale, które takiego wsparcia potrzebują. O taką formę pomocy wnioskowały cztery małopolskie szpitale. Decyzję o przekazaniu ambulansów podjął Zarząd Województwa Małopolskiego.

Karetki będą służyły pacjentom w: Specjalistycznym Szpitalu im. Szczeklika w Tarnowie, Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym w Zakopanem, Wojewódzkim Szpitalu Chorób Płuc w Jaroszowcu oraz Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Andrychowie.

"Staramy się, aby mienie publiczne było wykorzystywane jak najlepiej. Z jednej strony zależy nam na tym, aby w krakowskim pogotowiu tabor i sprzęt były najnowocześniejsze i spełniały wszelkie kryteria, ale też wykorzystujemy starsze samochody i urządzenia, jeżeli tylko mogą nadal służyć pacjentom w inny sposób" - wyjaśniła dyr. Małgorzata Popławska.

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe w tym roku obchodziło jubileusz 125-lecia istnienia. Była to pierwsza stacja pogotowia na ziemiach polskich, a druga w Europie. Obecnie pogotowie notuje około 170 tys. wyjazdów rocznie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.