PARTNER PORTALU
  • BGK

Karuzela nazwisk kręci się wokół NFZ

  • Rynek Zdrowia (PAP, KL)    22 czerwca 2012 - 07:46
Karuzela nazwisk kręci się wokół NFZ

Konstanty Radziwiłł i najprawdopodobniej Agnieszka Pachciarz kandydatami na szefa NFZ. Pięcioro chętnych odpadło w przedbiegach.
Pięciu z 15 kandydatów na stanowisko prezesa NFZ nie spełniło wymogów formalnych; komisja konkursowa wysłuchała w czwartek (20 czerwca) pozostałych dziesięć osób – poinformowało Ministerstwo Zdrowia po zakończeniu rozmów. Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł potwierdził, że kandyduje na stanowisko szefa funduszu.

– Komisja w najbliższych dniach przedstawi ministrowi zdrowia swoją rekomendację, na podstawie której minister przedłoży premierowi propozycję kandydatury na stanowisko prezesa NFZ – powiedziała rzeczniczka MZ Agnieszka Gołąbek.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych komisja może zarekomendować maksymalnie trzech kandydatów.

Wiceprezes NRL Konstanty Radziwiłł powiedział, że kandyduje na stanowisko szefa NFZ. – Traktuję kandydowanie na to stanowisko jako wyzwanie zawodowe i okazję do służby Polsce – podkreślił. Nie ujawnił szczegółów czwartkowej rozmowy z komisją konkursową.

– Narodowy Fundusz Zdrowia jest instytucją, która ma finansować świadczenia zdrowotne. W mojej opinii obecnie działalność Funduszu zbyt duży nacisk położyła na próbę organizacji służby zdrowia. Czego czynić nie powinien, gdyż od tego jest resort zdrowia. Z pewnością nie leży to w kompetencjach NFZ – powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Konstanty Radziwiłł.

Dodał, że ukróceniem takich zapędów i skupieniem się na tym, co faktycznie powinno być rolą płatnika, chciałby zająć się jako prezes NFZ. W jego opinii należy także naprawić relacje ze środowiskiem medycznym.

– NFZ powinien prowadzić dialog z lekarzami i innymi przedstawicielami służb medycznych, wspólnie szukać rozwiązań, które usprawnią funkcjonowanie ochrony zdrowia. Fundusz nie powinien toczyć wojen. Zresztą dobitnie pokazała to sprawa z receptami na leki refundowane – zaznaczył.

Swoje kandydatury na stanowisko prezesa NFZ zgłosiło 15 osób. MZ nie ujawnia ich nazwisk. Jak nieoficjalnie dowiedział się rynekzdrowia.pl, jednym z kandydatów jest obecna wiceminister zdrowia Agnieszka Pachciarz. W medialnych spekulacjach wymieniani byli też dyrektorzy oddziałów regionalnych NFZ.

Agnieszka Pachciarz podsekretarzem stanu w randze wiceministra została 6 marca 2012 roku. Podlegają jej departamenty: polityki zdrowotnej, ubezpieczenia zdrowotnego oraz współpracy międzynarodowej.

Więcej na ten temat tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • andrzej, 2012-06-22 11:12:16

    Tam gdzie pojawia się nazwisko właściciela Eskulapa w Wieprzu tam zawsze jest afera.Jedna w Mysłowicach z p.Mac, następna w Lublińcu itp.Ciekaw jestem czy kontrakty tym placówkom zostaną zabrane?