PARTNER PORTALU
  • BGK

Kasa na badania nad chorobami cywilizacyjnymi

  • AT    21 stycznia 2013 - 19:35
Kasa na badania nad chorobami cywilizacyjnymi

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza konkurs w ramach strategicznego programu badań „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych” – Strategmed. Do rozdysponowania jest 800 mln zł.
Pieniądze przeznaczone zostaną na badania polskich uczonych nad problemem starzejącego się społeczeństwa, wzrostem zachorowalności na choroby przewlekłe, niedoskonałością metod ich zapobiegania i leczenia oraz rosnącymi kosztami opieki medycznej.

Strategmed to program stworzony w oparciu o Krajowy Program Badań (KPB), ustanowiony reformą nauki. Identyfikuje strategiczne dla Polski kierunki badań naukowych - wśród nich m.in. prace nad zapobieganiem i leczeniem chorób określanych mianem cywilizacyjnych, stanowiących największe dziś zagrożenie dla społeczeństwa: chorób układu krążenia, nowotworów złośliwych, chorób neurologicznych, psychicznych, chorób alergicznych, zaburzeń procesów komunikacyjnych oraz medycyny regeneracyjnej.

Coraz większe tempo życia, niewłaściwa dieta i wzrost odsetka ludzi starych powodują, że konieczna jest intensyfikacja prac badawczych nad problemem zapobiegania i leczenia najczęstszych chorób.

- Szczególny nacisk powinien zostać położony na kwestie związane z innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia. Program stwarza polskim naukowcom szansę na realizację własnych oryginalnych rozwiązań w tej dziedzinie - podkreśla Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbara Kudrycka.

- Choroby cywilizacyjne to dziś wyzwanie dla całego świata nauki, dlatego prace nad nimi znalazły się w Krajowym Programie Badań. Realizując go polscy naukowcy nie tylko włączą się do światowej rywalizacji w tej dziedzinie, ale także - w co wierzę - będą mieli trwały wkład w efekty badań, które przyczynią się do poprawy jakości życia nas wszystkich - mówi minister Kudrycka.

W programie Strategmend sfinansowane zostaną badania naukowe i prace rozwojowe prowadzone w czterech obszarach współczesnej medycyny: kardiologii i kardiochirurgii, onkologii, neurologii oraz medycynie regeneracyjnej.

Każdy z nich został podzielony na szczegółowe tematy badawcze. Dziś Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza pierwszy
z trzech planowanych konkursów, który obejmuje połowę zakresu tematycznego programu. Budżet tego konkursu to 360 mln zł.

- Poszukujemy innowacyjnych projektów, które umożliwią postęp w zakresie zwalczania chorób cywilizacyjnych oraz medycyny regeneracyjnej - wyjaśnia prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

- Liczymy, że program nie tylko będzie wsparciem dla tworzenia nowych polskich technologii medycznych, ale także umożliwi transfer wiedzy w zakresie profilaktyki, diagnostyki, terapii i rehabilitacji z polskich instytucji naukowych do placówek zdrowia i gospodarki - dodaje dyrektor Centrum.

Strategmed będzie realizowany do końca 2017 roku. W tym czasie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju planuje ogłosić w sumie trzy konkursy na łączną kwotę 800 mln złotych. Nabory projektów będą przeprowadzane raz w roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.