PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice: Bezpłatne badania płodności dla kobiet z okazji Dnia Matki

  • aw/PAP    23 maja 2017 - 13:17
Katowice: Bezpłatne badania płodności dla kobiet z okazji Dnia Matki
fot.pixabay

Na bezpłatne badania diagnostyczne określające płodność mogą się od wtorku (23 maja) w Katowicach zapisywać kobiety planujące macierzyństwo. Akcja zorganizowana z okazji Dnia Matki przez katowicką Fundację Gyncentrum potrwa do 6 czerwca.
Tzw. badanie AMH to nowoczesny test krwi pozwalający na pomiar hormonu anti-Müllerowskiego określającego tzw. rezerwę jajnikową. Daje precyzyjną informację o stanie płodności kobiety na każdym etapie jej życia. Wyniki badania są dostępne jeszcze tego samego dnia.

"Rezerwa jajnikowa określa ilość pęcherzyków w jajniku, które są zdolne do wzrostu i transformacji w dojrzałą komórkę jajową. Każda kobieta rodzi się z konkretną, ograniczoną rezerwą jajnikową. Można to nazwać +potencjałem płodności+, który z upływem lat maleje i zmniejsza szansę na potomstwo" - powiedział ginekolog dr Dawid Serafin z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach, w której można wykonać badania.

"Dla każdej z pań ta granica będzie inna, zależna od organizmu czy trybu życia, natomiast nie ma możliwości jej wydłużenia. Wiek kobiety jest jednym z decydujących czynników wpływających na jej płodność" - dodał.

Ocena hormonu AMH jest kluczowa zwłaszcza dla młodych kobiet, które już dziś mają problem z zajściem w ciążę. Badanie może zasygnalizować m.in. problem przedwczesnego wygasania czynności jajników.

Dzięki temu pacjentka ma szansę odpowiednio wcześniej świadomie zaplanować macierzyństwo, a w razie problemów z zajściem w ciążę dobrać odpowiednią metodę leczenia. Zapisy trwają od 23 maja do 6 czerwca, liczy się kolejność zgłoszeń. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • sigma, 2017-05-24 19:00:24

    To ściema. Dzwoniłam dzisiaj rano (24.05) i powiedzieli, że zapisy się skończyły.