PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice obejmą więcej udziałów w szpitalu geriatrycznym

  • PAP    8 listopada 2010 - 16:56
Katowice obejmą więcej udziałów w szpitalu geriatrycznym

Samorząd Katowic kosztem ponad 1,5 mln zł powiększy swój udział w niepublicznym Szpitalu Geriatrycznym im. Jana Pawła II - zdecydowali w poniedziałek katowiccy radni.
W przeszłości władze Katowic pozyskały dla szpitala inwestora - firmę EMC Instytut Medyczny. Szpital stał się placówką niepubliczną, zarządzaną przez spółkę EMC Silesia. Miasto zachowało w niej ponad 16 proc. udziałów. Teraz zdecydowano o zwiększeniu tego pułapu do ok. 20 proc., by wspomóc rozbudowę szpitala. 

Placówka ma być rozbudowana, by mogło przy niej działać Centrum Profilaktyki Starzenia. Okazało się jednak, że działka, którą miasto wniosło aportem do przedsięwzięcia, ma poważne wady. W XIX wieku prowadzono tam płytką eksploatację górniczą, w gruncie są więc pustki i nierówności, uniemożliwiające rozpoczęcie budowy. Konieczne jest uszczelnianie gruntu. Operacja ma kosztować ponad 1,5 mln zł i na tę sumę miasto obejmie dodatkowe udziały w spółce.

"Działka ma wady fizyczne. Wydaje nam się, że najbardziej poprawnym działaniem dla miasta Katowice jest przekazanie tych pieniędzy na kapitał zakładowy i objęcie w zamian za to udziałów w spółce EMC Silesia" - uzasadniała w poniedziałek projekt uchwały wiceprezydent Katowic, Krystyna Siejna.

Jeśli prace przy stabilizacji gruntu zostaną wkrótce zakończone, budowa centrum może ruszyć wiosną przyszłego roku. Władze Katowic podkreślają, że w mieście konieczne jest poszerzenie możliwości leczenia dla osób w starszym wieku.

Inwestycja ma polegać na budowie 40-łóżkowego nowego oddziału szpitalnego oraz części rehabilitacyjno-szkoleniowej. Jej łączna wartość jest szacowana na ok. 20 mln zł.

Katowicki Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II jest jednostką diagnostyczno-leczniczą i rehabilitacyjną. Specjalizuje się w rozpoznawaniu i terapii schorzeń osób po 60. roku życia. Średnia wieku chorych wynosi 85 lat. Placówka działa jako ośrodek całościowej opieki medycznej, którego ideą jest dostarczanie pacjentom w starszym wieku niezbędnych świadczeń w jednym miejscu i czasie. Polega to na intensywnej pracy z pacjentem zespołu składającego się z lekarza geriatry, pielęgniarki, rehabilitanta i psychologa.

Średni okres pobytu na oddziale geriatrycznym wynosi 10 dni. Do środowiska domowego po pobycie leczniczym wraca 90 proc. pacjentów wypisanych ze szpitala. Przy szpitalu działa również poradnia geriatryczna, która udziela ok. tysiąca porad rocznie.

Dokapitalizowanie pozwoli na uzdatnienie gruntu pod rozbudowę placówki.  

Czytaj też:

Trudna strategia budowania, czyli jak liczyć czas i pieniądze 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.