PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice przeznaczą 5 mln zł na spłatę długów Szpitala Murcki?

  • PAP/JS    23 maja 2017 - 15:19
Katowice przeznaczą 5 mln zł na spłatę długów Szpitala Murcki?
W ocenie władz miasta, brak płynności finansowej spółki jest realnym zagrożeniem kontynuacji działalności szpitala fot.pixabay

5 mln zł planują przekazać władze Katowic na pokrycie długu miejskiego Szpitala Murcki. Sytuacja szpitala, który wcześniej planowano połączyć z placówką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, jest – jak przyznaje prezydent miasta – zła.
• W lutym tego roku prezydent zobowiązał zarząd szpitala do przygotowania kompleksowego programu poprawy sytuacji finansowej placówki, restrukturyzacji, a także modernizacji i rozwoju infrastruktury.

• Szczegóły programu naprawczego mają zostać zaprezentowane latem.

Na czerwcowej sesji Rady Miasta radni będą głosować poprawki budżetowe. Jedną z największych pozycji stanowi "podwyższenie kapitału zakładowego Szpitala Murcki sp. z o.o. poprzez wniesienie wkładu pieniężnego w zamian za objęcie udziałów" w kwocie 5 mln zł.

"Sytuacja finansowa Szpitala Murcki jest bardzo zła. Kilkanaście dni temu otrzymałem pismo od prezesa szpitala, w którym jest napisane, że zobowiązania wymagające zapłaty wynoszą ponad 4,5 mln zł, a bilans sporządzony za pierwszy kwartał wykazuje łączny stan zobowiązań krótkoterminowych w wysokości 7,4 mln zł (w tym wspomniane 4,5 mln zł - red)" - powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

W ocenie władz miasta, brak płynności finansowej spółki jest realnym zagrożeniem kontynuacji działalności szpitala. Wskazują, że wielu dostawców, ze względu na złą sytuację finansową spółki, może wstrzymać dostawy leków, materiałów oraz sprzętu medycznego niezbędnych do bieżącego funkcjonowania szpitala. Dodatkowo koszty podnosi konieczność obsługi istniejącego zadłużenia - do zobowiązań są doliczane odsetki, możliwe jest również rozpoczęcie w stosunku do spółki działań windykacyjnych.

Na początku roku prezydent Marcin Krupa przedstawił scenariusz ratowania Szpitala Murcki przez połączenie go z Górnośląskim Centrum Medycznym - placówką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Propozycja była następnie konsultowana z mieszkańcami Katowic. "Odbyłem wiele spotkań i rozmów z mieszkańcami Katowic. Jasno z nich wynikało, że prawie wszyscy chcieli, by szpital dalej prowadziło miasto. Stojąc przed bardzo trudnym wyborem pogodzenia interesów społecznych i ekonomicznych, postanowiłem, że Szpital Murcki pozostanie w rękach miasta Katowice. Taka decyzja ma swoje konsekwencje, o których wcześniej mówiliśmy, gdyż dziś przeznaczamy 5 mln zł nie na modernizację budynków i sal czy nowy sprzęt, ale na spłatę długów i, w niewielkim stopniu, na inne najpilniejsze potrzeby szpitala" - komentował we wtorek prezydent Marcin Krupa.

W lutym tego roku prezydent zobowiązał zarząd szpitala do przygotowania kompleksowego programu poprawy sytuacji finansowej placówki, restrukturyzacji, a także modernizacji i rozwoju infrastruktury. Szczegóły programu naprawczego mają zostać zaprezentowane latem.

Szpital w Murckach w 2013 r. przekształcono w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, w której 100 proc. udziałów ma miasto. Placówka została wtedy wyposażona w majątek - ruchomy i nieruchomy - o wartości blisko 17 mln zł. Ponadto w związku z przekształceniem miasto przejęło i spłaciło długi szpitala w wysokości blisko 27 mln zł. W 2015 r. samorząd dokapitalizował szpital kwotą 500 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.