PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice: szpital dziecięcy po problemach z wodą pracuje normalnie

  • PAP    3 października 2016 - 10:47

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach (GCZD), po oczyszczeniu w poprzednich dniach skażonej bakteriami szpitalnej sieci wodociągowej, w poniedziałek rano rozpoczęło normalną pracę. W placówce odbywają się już planowe przyjęcia oraz operacje.
GCZD to największy szpital dziecięcy w woj. śląskim i jeden z największych w Polsce. Jak poinformował w poniedziałek (3 października) rzecznik Centrum Wojciech Gumułka, od rana szpital pracuje normalnie. Niezależnie od tego wyjaśniana jest przyczyna zanieczyszczenia rezerwowych zbiorników wody, które stało się przyczyną wcześniejszych problemów.

W czwartek po południu w GCZD wstrzymano planowe przyjęcia pacjentów, odwołano zaplanowane zabiegi i wprowadzono zakaz odwiedzin na oddziałach. Decyzję podjęto po tym, gdy cykliczne badania jakości wody wykazały jej zanieczyszczenie bakteriami.

We współpracy z dostarczającą w Katowicach wodę miejską spółką Katowickie Wodociągi szpital przeprowadził m.in. płukanie instalacji wodnej maksymalną dopuszczalną dawką chloru. Przełączono też wewnętrzną instalację placówki do miejskiej sieci wodno-kanalizacyjnej, z pominięciem szpitalnych zbiorników rezerwowych

Po tych działaniach w piątek rano pobrano kolejne próbki wody do badania. Wyniki w sobotę okazały się pozytywne - nie stwierdzono w nich bakterii z grupy coli. Po wypłukaniu wewnętrznej sieci z chloru, w szpitalu od sobotniego wieczora zezwolono na korzystanie z wody z kranu.

W czasie problemów przedstawiciele GCZD zapewniali, że u pacjentów, opiekunów i personelu nie stwierdzono żadnych objawów, mogących być skutkiem problemów z wodą. Placówka deklarowała, że ma odpowiednią ilość wody butelkowanej do picia oraz do mycia; darmową wodę zaoferował jeden z producentów. Zabezpieczono też odpowiednią ilość środków dezynfekcyjnych.

Działające w szpitalu specjalistyczne przychodnie w piątek pracowały normalnie. Do domów wypisano natomiast pacjentów niewymagających hospitalizacji, do odwołania wstrzymano zaplanowane przyjęcia i zabiegi oraz odwiedziny chorych na oddziałach. Przebywającym w GCZD pacjentom i lekarzom zakazano korzystania z wody z kranów.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II to jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce. Działają tu 24 poradnie specjalistyczne oraz 16 oddziałów szpitalnych, na bazie których działa osiem klinik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Rocznie zatrudniająca ponad tysiąc pracowników placówka przyjmuje ok. 17 tys. pacjentów na oddziały szpitalne, udziela 60 tys. specjalistycznych porad ambulatoryjnych i 30 tys. świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. W GCZD, które jest szpitalem klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, realizowany jest też kompleksowy program szkoleń dla studentów polskich i zagranicznych. Szpital w Katowicach to także jedyny ośrodek w tej części kraju, który zajmuje się leczeniem chorób rzadkich i ultra rzadkich u dzieci. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.