PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice: szpital miejski dołączy do Górnośląskiego Centrum Medycznego?

  • PAP/em    3 stycznia 2017 - 15:46
Katowice: szpital miejski dołączy do Górnośląskiego Centrum Medycznego?
Świadczenia udzielane przez szpital będą nadal dostępne, a personel nie straci pracy (fot. pixabay)

• Władze Katowic prowadzą rozmowy z przedstawicielami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) w Katowicach w związku z rozważanym przyłączeniem należącego do miasta Szpitala Murcki Sp. z o.o. do uczelnianego Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach.
• Miasto argumentuje, że pozwoli to ustabilizować sytuację borykającego się od lat z trudnościami finansowymi szpitala w Murckach.
Miasto zapewnia, że świadczenia udzielane przez ten szpital będą nadal dostępne, a personel nie straci pracy. Jej utraty obawia się jednak załoga szpitala, która na środę zapowiedziała protest w tej sprawie. 11 stycznia z mieszkańcami dzielnicy Murcek w sprawie szpitala mają się spotkać prezydent Katowic oraz rektor SUM.

- Prowadzimy działania mające na celu ustabilizowanie sytuacji szpitala w Murckach. Kierujemy się przede wszystkim zasadą dobra pacjentów, gwarancji kontynuacji świadczeń medycznych, ale także gwarancji zatrudnienia personelu szpitala. W tych kwestiach współpracujemy ściśle ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Na dziś możemy zapewnić, że Szpital w Murckach będzie na pewno dalej działał, że nie nastąpi jego prywatyzacja - powiedział we wtorek (3 stycznia) rzecznik Urzędu Miasta w Katowicach Maciej Stachura.

Przedstawiciele uczelni i szpitala przekazali we wtorek, że rozmowy w tej sprawie są prowadzone, ale nie doszło jeszcze do porozumienia. Gdyby do niego doszło, GCM miałoby kontynuować świadczenia realizowane w szpitalu w Murckach w dotychczasowym zakresie, przy czym realizacja części świadczeń przeniesiona zostałaby do siedziby GCM. W obecnej siedzibie szpitala Murcki GCM rozwijałoby świadczenia rehabilitacyjne.

Utraty miejsc pracy obawia się jednak personel szpitala. W środę zaplanowano pikietę. - Ludzie obawiają się zwolnień, tego, że GCM nie wchłonie 290 osób - powiedziała  przewodnicząca zarządu regionu śląskiego Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Miejski Murcki został przekształcony w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z dniem 31 października 2013 r. W związku z tym przekształceniem Spółka Szpital Murcki została wyposażona w majątek o wartości blisko 17 mln zł. To nieruchomości oraz majątek ruchomy wprowadzony na kapitał spółki, w której 100 proc. udziałów ma obecnie miasto Katowice. Ponadto w związku z przekształceniem miasto przejęło i spłaciło długi szpitala w wysokości blisko 27 mln zł. W 2015 roku miasto dokapitalizowało szpital kwotą 500 tys. zł.

Łącznie przewidywana strata (bieżąca wraz ze stratą nierozliczoną) placówki w Murckach na koniec 2016 r. wynosi 8,6 mln zł.

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca to jeden z największych szpitali w kraju, rocznie leczący ponad 160 tys. osób. Oba szpitale są zlokalizowane w tej samej części Katowic, odległość pomiędzy nimi wynosi 5 km.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.