PARTNER PORTALU
  • BGK

Kielce, Chłodnicki: Samorządy powinny dofinansowywać in vitro

  • PAP/AT    12 kwietnia 2016 - 18:20
Kielce, Chłodnicki: Samorządy powinny dofinansowywać in vitro
Radny przedstawił harmonogram działań zmierzających do wprowadzenia pomysłu dofinansowania in vitro (fot.shutterstock)

• Rządowy program dofinansowania in vitro wygasa.
• Wsparcie powinny przejąć samorządy - uważa kielecki radny SLD Marcin Chłodnicki.
• Radny z grupą lokalnych działaczy ogłosił, że będzie działał na rzecz stworzenia miejskiego programu od 2017 r.
"Pomysł (...) pojawił się teraz dlatego, że wyczerpuje się, wygasa program rządowy dofinansowania do in vitro. Uważamy, że to samorządy powinny przejąć na siebie tę pomoc, której potrzebują młodzi ludzie w naszym mieście (…) którzy borykają się z problemem niepłodności, a chcieliby mieć dzieci" - powiedział we wtorek (12 kwietnia) Chłodnicki na konferencji zorganizowanej na kieleckim Rynku.

"Pomysł konsultowaliśmy na Kongresie Lewicy w Łodzi. W tym mieście taki program ruszy najprawdopodobniej od lipca, w Częstochowie (…) ten program funkcjonuje od ponad roku, dlatego uważamy, że w Kielcach również możemy liczyć na taki program, powiedzmy od budżetu 2017" - zapowiedział Chłodnicki.

Radny przedstawił także harmonogram działań zmierzających do wprowadzenia pomysłu dofinansowania in vitro. Za nieco ponad dwa tygodnie zorganizowane zostaną konsultacje, na które zaproszenie otrzymają specjaliści z zakresu medycyny, kwestii społecznych oraz organizacji pozarządowych, które zechciałyby poprzeć ten pomysł.

Czytaj też: Partia Razem chce finansowania in vitro z budżetu miasta

Chłodnicki zaznaczył, że kryteria dopuszczające do tego typu pomocy nie są jeszcze ustalone. "Tych pomysłów jest wiele. Nie chcemy kopiować pomysłów łódzkich, czy częstochowskich. Chcemy wypracować wspólnie z tutejszą społecznością najlepszy projekt dla naszego miasta" - powiedział. Zaznaczył, że między innymi temu mają służyć konsultacje.

W drugiej połowie maja do Kielc mają przyjechać działacze i eksperci, którzy mają doświadczenie z podobnymi inicjatywami w innych samorządach, fundacje oraz lekarze. Wtedy także najprawdopodobniej ma się rozpocząć publiczna zbiórka podpisów pod projektem uchwały w tej sprawie. "Być może powinna być to uchwała o charakterze społecznym, wniesiona za pomocą co najmniej dwóch tysięcy podpisów na sesję rady miasta" - mówił radny. W następnej kolejności w Kielcach miałaby się odbyć konferencja merytoryczna na temat in vitro.

Zdaniem Chłodnickiego jesienią - w październiku lub listopadzie - taka uchwała mogłaby trafić pod obrady rady miasta. "Jeśli wówczas byłaby przegłosowana, mogłaby się znaleźć w budżecie miasta na 2017 rok. Wtedy kieleckie pary, które potrzebują takiego wsparcia mogłyby zgłaszać wnioski (o pomoc - red.) do końca marca przyszłego roku".

Radny zwrócił uwagę na koszty takiego programu. W jego opinii roczny program mógłby kosztować - podobnie jak w Częstochowie - 75 tys. zł. "To jedna czwarta (wartości) słynnego kieleckiego przystanku. Nie jest to wygórowana kwota. W Częstochowie z tego programu skorzystało 15 par, z czego urodziło się dwanaścioro dzieci" - powiedział. Przyznał jednak, że ciężko jest dziś oszacować skalę zainteresowania takim programem w Kielcach.

Zapytany czy nie obawia się, że w radzie zdominowanej przez prawicową koalicję taki projekt nie ma szans na poparcie powiedział, że liczy się z tym, że większość w radzie stanowią radni "konserwatywni i prawicowi". "Nie jest jednak tak z całą trzynastką radnych. Wystarczyłoby, żeby któryś z nich (…) zdecydował się ten projekt poprzeć. (…) Uważamy, że jest to całkowicie możliwe". Dodał, że nawet jeśli program nie uzyska poparcia w tym roku, "my tego projektu nie odpuścimy i przedstawimy go do kolejnego budżetu" - oświadczył.

Poprzedni rząd wprowadził "Program - Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013 - 2016"; program ma obowiązywać do końca czerwca 2016 r. W ostatnich dniach urzędowania poprzedni minister zdrowia Marian Zembala przedłużył go do 2019 r. Nowy minister Konstanty Radziwiłł podjął jednak decyzję o unieważnieniu kolejnej edycji programu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.