PARTNER PORTALU
  • BGK

Kielce: nowy szpitalik otwarty. Mali pacjenci pojawią się wiosną

  • bad    30 grudnia 2014 - 12:43
Kielce: nowy szpitalik otwarty. Mali pacjenci pojawią się wiosną
Fot. sejmik.kielce.pl

W Kielcach otwarto nową siedzibę Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym.
- Idea budowy nowej siedziby dla szpitalika dziecięcego kiełkowała w wielu pokoleniach pracowników ochrony zdrowia w regionie, było wiele wariantów, które władze województwa rozważały jeśli chodzi o lokalizację siedziby. Doszliśmy do szczęśliwego końca – powiedział Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego, który podkreślił zasługi odchodzącego na emeryturę dyrektora szpitala na Czarnowie - Jana Gierady.

Czytaj też: NIK pozytywnie o kujawsko-pomorskich inwestycjach medycznych

Nową siedzibę dla szpitalika wybudowano praktycznie w ciągu 1 roku za 32 miliony złotych. Na wyposażenie przeznaczone ma być prawie 19 milionów złotych, w tym środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Obiekt, w którym będą mieścić się oddziały pediatryczne, jak poinformował kierownik budowy Dariusz Kołodziej, ma 7,5 tysiąca metrów kwadratowych. W salach jest ponad 160 łóżek, w tym 80 to miejsca dla dziecka i matki.

Czytaj też: Radni przeciwni wsparciu klubu Korona w budżecie na 2015 r.

W strukturze placówki działać będą: Oddział Chorób Dziecięcych Kardiologiczno-Nefrologiczno-Pulmunologiczno-Alergologiczny, Oddział Chorób Dziecięcych, Oddział Chirurgii, Urologii i Traumatologii Dziecięcej, Oddział Urazowo-Ortopedyczny, Oddział Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Intensywnego Nadzoru, Oddział Przyjęć i Pomocy Doraźnej wraz z przychodnią i stosownymi gabinetami, a także Zespół Operacyjny zawierający dwie sale operacyjne oraz Dział Diagnostyki Obrazowej.

Poseł Marek Gos i marszałek Adam Jarubas wręczyli wykonawcom inwestycji, czyli przedstawicielom firmy Anna Bud, specjalne podziękowania. Jak powiedział Marek Gos – niegdyś w Zarządzie Województwa odpowiedzialny za zdrowie w regionie, Świętokrzyskie osiągnęło bardzo wiele jeśli chodzi o inwestowanie w szpitale wojewódzkie, powiatowe, przychodnie. Jak stwierdził poseł, nakreślone kiedyś plany, przez oddanie nowego szpitalika dziecięcego stały się pełne.

Marszałek Adam Jarubas zapowiedział, że będą kontynuowane prace zmierzające do połączenia pediatrii z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym.

- Chodzi o to by zyskiwać nowe możliwości. Istnieje duży potencjał nowych świadczeń, które połączona placówka może realizować dla dzieci – argumentował marszałek.

Jak zapowiedział, do połączenia placówek dojdzie w najbliższych miesiącach. Priorytetem jest na razie wyposażenie nowej siedziby i przeniesienie dzieci z obiektów przy ulicy Langiewicza. Planowane jest to w marcu bądź kwietniu. W trakcie są bowiem przetargi na zakup nowej aparatury, mebli.

Jan Gierada funkcję dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego pełnił będzie do 12 stycznia. W trakcie uroczystości nie krył smutku, że odchodzi ze stanowiska. Pełniącym obowiązki dyrektora na czas przejściowy prawdopodobnie zostanie, jak zapowiedział marszałek, Andrzej Domański obecny zastępca dyrektora ds. eksploatacyjno-ekonomicznych

Nowy szef połączonego Szpitala Zespolonego i Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego będzie wybrany w konkursie w późniejszym czasie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.