PARTNER PORTALU
  • BGK

Kielce: Ośrodek diagnostyki i leczenia niepłodności już działa. Pierwszy w regionie

  • aw/PAP    26 lutego 2018 - 13:27
Kielce: Ośrodek diagnostyki i leczenia niepłodności już działa. Pierwszy w regionie
Ośrodek będzie składał się z poradni lekarskiej i ambulatorium umożliwiającego diagnostykę laboratoryjną oraz ultrasonograficzną, a także części seminologicznej (fot.:wszzkielce.pl)

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach od poniedziałku (26 lutego) działa Referencyjny Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Niepłodności. Placówka, której koszt wyniósł ponad 3 mln zł, jest pierwszym tego typu ośrodkiem w regionie.
  • Dyrektor ośrodka dr Grzegorz Świercz podkreślił, że jest to pierwszy ośrodek leczenia niepłodności w województwie, gdzie cały proces diagnostyczno-terapeutyczny będzie prowadzony bezpłatnie, w ramach finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
  • By trafić do ośrodka nie jest potrzebne skierowanie. Obecnie trwa rejestracja pacjentów, pierwsze badania diagnostyczne ruszą 1 marca.

Ośrodek będzie składał się z poradni lekarskiej i ambulatorium umożliwiającego diagnostykę laboratoryjną oraz ultrasonograficzną, a także części seminologicznej (określającej parametry nasienia). Lecznica korzystać będzie też z sali operacyjnej, zlokalizowanej w obrębie Kliniki Położnictwa i Ginekologii, gdzie możliwe będzie diagnozowanie niepłodności mechanicznej (wady rozwojowe narządów rodnych wewnętrznych oraz nabyte zaburzenia drożności jajowodów). Pacjenci ośrodka będą mogli również skorzystać z pomocy psychologicznej.

Na utworzenie i zakup sprzętu dla ośrodka, Wojewódzki Szpital Zespolony (WSZ) otrzymał dotacje z Ministerstwa Zdrowia (ponad 2,5 mln zł) i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego (ok. 500 tys. zł). "Ten ośrodek stawia nas, jako województwo, w zupełnie innej lidze" - podkreślił członek zarządu woj. świętokrzyskiego Marek Szczepanik.

W ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Wojewódzki Szpital Zespolony otrzymał też 50 tys. zł dofinansowania na szkolenie kadry medycznej w zakresie zdrowia prokreacyjnego i standardów leczenia niepłodności. Szkolenia realizowane będą w latach 2018-2020. Ponadto lecznica ubiega się o pozyskanie z funduszy unijnych dodatkowych środków m.in. na zakup laparoskopu, histeroskopu i USG 3D dla Kliniki Położnictwa i Ginekologii.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach to największa tego typu placówka w regionie i jedna z największych w Polsce. Powstały w nim Referencyjny Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Niepłodności jest 16. tego typu oddziałem w Polsce.

"Międzynarodowa Organizacja Zdrowia uznała, że niepłodność to choroba społeczna. Według europejskich statystyk - około 20 proc. par boryka się z tym problemem" - przypomniał dr Świerszcz. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.