PARTNER PORTALU
  • BGK

Kilka scenariuszy reformy NFZ

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna    4 września 2012 - 07:01
Kilka scenariuszy reformy NFZ

Ministerstwo Zdrowia rozważa kilka scenariuszy reformy NFZ: od powstania 3-4 dużych subregionalnych funduszy po utworzenie w miejsce dotychczasowych oddziałów 16 samodzielnych płatników.
Plan działań rozpisany przez Ministerstwo Zdrowia wygląda następująco: jesienią tego roku projekt ustawy w sprawie zmian w NFZ, wiosną 2013 roku uchwalenie nowych przepisów, a latem wprowadzenie ich w życie.

Czytaj też: Nie będzie podziału NFZ?

Jak zapewnia w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” Sławomir Neumann, wiceminister odpowiedzialny w resorcie za przygotowanie projektu, zmiany w NFZ są traktowane priorytetowo. Przyszłość NFZ to przede wszystkim podział na niezależne fundusze plus ewentualna likwidacja centrali.

W jej miejsce powstałby urząd określający generalne zasady kontraktowania świadczeń. Wyceną procedur przejęłaby albo agencja taryfikacji (trzeba ją stworzyć), albo już funkcjonująca Agencja Oceny Technologii Medycznych.

Kolejna zmiana to wprowadzenie elektronicznej karty pacjenta. Na początku z najprostszymi funkcjami, do weryfikacji danych podczas wizyt oraz wystawiania e-recept i e-zwolnień. Ma to usunąć dotychczasowe problemy z wystawianiem recept refundowanych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • pszczółka Maja, 2012-09-04 10:42:44

    nie jestem pewna czy od mieszania herbata stanie się bardziej słodka!A miesza każdy rząd po kolei - ale ile tego cukru można zachachmęcić!I o to chodzi.
  • pllo, 2012-09-04 07:20:01

    W ten sposób koło historii zatoczyło pełny cykl. Znowu jesteśmy w punkcie wyjścia. Tli się jeszcze we mnie nadzieja, że ten czas nie do końca był zmarnowany, że powracające kasy chorych z początków reformy w końcu okażą się wydolne, że karty które Sośnierz wprowadzał w woj. Śląskim w tym samym czasi...e w końcu się przebiją. Dłużej tak się nie da. Zobaczymy co Premier naobiecuje w kolejnym expose. Niedługo będziemy ich wysłuchiwać z częstotliwością prognozy pogody. Gdyby tak jeszcze coś z tego wynikało  rozwiń