PARTNER PORTALU
  • BGK

Klauzule opt-out wypowiedziało już ponad 3,5 tys. lekarzy

  • PAP/PSZ    2 stycznia 2018 - 16:43
Klauzule opt-out wypowiedziało już ponad 3,5 tys. lekarzy
(fot. Fotolia)

3546 lekarzy rezydentów i specjalistów wypowiedziało umowy, na mocy których wyrażali zgodę na przedłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo - wynika z najnowszych danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia.
Resort zdrowia podał, że wypowiedzenia klauzuli opt-out złożyło 1889 rezydentów i 1657 innych lekarzy. W placówkach, w których klauzulę wypowiedziała znaczna część lekarzy, istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia problemów z obsadą dyżurów lekarskich.

Zgodnie z rejestrem prowadzonym przez Naczelną Izbę Lekarską, w Polsce jest ponad 131,5 tys. lekarzy i ponad 35,8 tys. dysponujących prawem wykonywania zawodu.

Od października lekarze i przedstawiciele innych zawodów medycznych prowadzą protest, domagając się m.in. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB od 2021 r. oraz wzrostu wynagrodzeń.

Czytaj także: Konstanty Radziwiłł ostro o postawie lekarzy: To nienormalna sytuacja

Lekarze zapowiedzieli, że w placówkach na terenie całego kraju będą wypowiadać klauzulę opt-out (jej podpisanie jest przez lekarza dobrowolne i oznacza zgodę na wydłużenie czasu pracy, dzięki czemu szpitale mogą zapewnić obsadę lekarską przez całą dobę).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.