PARTNER PORTALU
  • BGK

Klauzule opt-out wypowiedziało około 3,3 tys. lekarzy

  • PAP/PSZ    13 grudnia 2017 - 15:13
Klauzule opt-out wypowiedziało około 3,3 tys. lekarzy
Szpitale mogą mieć poważny program z obsada lekarską. (fot. Fotolia)

Dotychczas klauzule opt-out wypowiedziało około 3,3 tys. lekarzy rezydentów i specjalistów - poinformowała w Sejmie wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Jednocześnie podkreśliła, że skala zjawiska różni się w zależności od regionu kraju.




13 grudnia na posiedzeniu komisji zdrowia posłowie zapoznali się z informacją Ministerstwa Zdrowia dotyczącej wypowiadania przez lekarzy klauzuli opt-out, która pozwala im pracować powyżej 48 godz. tygodniowo. Resort ma również poinformować o działaniach, które mają zapewnić pacjentom bezpieczeństwo po realizacji wypowiedzianych klauzul.

Wiceminister Szczurek-Żelazko oznajmiła, że z danych zebranych przez wojewodów wynika, że do wtorku klauzule opt-out wypowiedziało około 3,3 tys. lekarzy rezydentów i specjalistów. Nadmieniła przy tym, że akcja protestacyjna "ma charakter rozwojowy".

Zadeklarowała też, że resort zdrowia "z wielką troską i bardzo poważnie" podchodzi do pojawiających się problemów "związanych z masowym wypowiadaniem klauzuli opt-out". Podkreśliła przy tym, że skala tego zjawiska jest różna w poszczególnych regionach kraju.

"Negocjacje ze środowiskiem pracowników służby zdrowia, w tym również lekarzy, trwają od wielu miesięcy" - powiedziała. Dodała, że przedstawiciele kierownictwa resortu wielokrotnie spotykali się z pracownikami służby zdrowia. Przypomniała, że obecnie rozmowy toczą się w Radzie Dialogu Społecznego, a także w zespole ds. zmian w ochronie zdrowia, powołanym w październiku przez ministra zdrowia (przedstawiciele Porozumienia Zawodów Medycznych odmówili udziału w tym drugim zespole).

Czytaj także: Szpitale mają problem z lekarzami. Zobacz, gdzie jest najgorzej

Od października lekarze i przedstawiciele innych zawodów medycznych prowadzą protest, domagając się m.in. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB od 2021 r. oraz wzrostu wynagrodzeń. Lekarze zapowiedzieli, że w placówkach na terenie całego kraju będą wypowiadać klauzulę opt-out (jej podpisanie jest przez lekarza dobrowolne). W niektórych placówkach klauzulę wypowiedziała znaczna część lekarzy, co oznacza, że te szpitale mogą mieć problem z obsadą dyżurów lekarskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.