PARTNER PORTALU
 • BGK

Klauzule opt-out: Zamykane oddziały szpitalne. Nadzwyczajne posiedzenie Komisji Zdrowia pomoże?

 • aw/PAP    2 stycznia 2018 - 08:52
Klauzule opt-out: Zamykane oddziały szpitalne. Nadzwyczajne posiedzenie Komisji Zdrowia pomoże?
Bartosz Arłukowicz (fot.ptwp)

W najbliższą środę (3 stycznia) odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie sejmowej komisji zdrowia, poświęcone wypowiadaniu klauzuli opt-out przez lekarzy - poinformował przewodniczący tej komisji Bartosz Arłukowicz (PO). Na posiedzenie komisji zaproszono ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.
O zwołaniu posiedzenia Bartosz Arłukowicz poinformował na Twitterze. " Zapraszam ministra zdrowia, żeby złożył informację na temat działań, jakie podejmuje w związku z zamykanymi oddziałami szpitalnymi" - napisał.

Posiedzenie komisji zaplanowane jest na 3 stycznia o godz. 11.

Klauzula opt-out to wyrażenie zgody na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym (nie dłuższym niż cztery miesiące). Pracownik może ją cofnąć z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia, informując o tym pracodawcę na piśmie. Działania takie zapowiedzieli w październiku rezydenci, którzy prowadzili protest w sprawie zwiększenia nakładów na zdrowie i podwyżek płac.

Czytaj też: Trudna sytuacja w szpitalach. Czeka nas paraliż?

Według danych Ministerstwa Zdrowia z początku grudnia br., klauzulę opt-out wypowiedziało 2310 lekarzy. Rezydenci podają inną liczbę - ok. 2,8 tys. osób, jednak zaznaczają, że uwzględnia ona także tych, którzy zadeklarowali, że 1 stycznia nie podpiszą klauzuli ponownie. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (8)

 • starik poznański, 2018-01-02 22:18:32

  Panie Arłukowicz proszę powiedzieć, które konkretnie Oddziały zostały zamknięte na dzień Pana pisma. Proszę nie mącić ludziom w głowach i pisać prawdę.
 • Ewa , 2018-01-02 17:37:32

  Jak zwykle komentarz nie na temat
 • Ewa, 2018-01-02 17:33:02

  Rezydenci chyba nie znają polskich realiów. Czy nie zażądali niedawno faktycznie 9-y tys. miesięcznie? A czy już zdążyli kogoś wyleczyć? Czy mają jakieś osiągnięcia zawodowe, aby pozwalać sobie na takie żądania ? Czy wiedzą, ile zarabiają naukowcy, którzy jednak mogą-w przeciwieństwie do rezyden...tów - się czymś pochwalić?  rozwiń