PARTNER PORTALU
  • BGK

Kobiety w ciąży pod specjalną opieką

  • KB    2 kwietnia 2010 - 09:30

Województwo śląskie planuje wprowadzenie programu wspierającego rodziców oczekujących na potomstwo.
Dobry dostęp do świadczeń medycznych, monitoring przebiegu ciąży oraz edukacja zdrowotna przyszłych matek i ojców to podstawy programu opieki nad kobietą w ciąży, który powstanie w ciągu miesiąca i będzie realizowany przez instytucje służby zdrowia nadzorowane przez samorząd województwa.

Do współpracy zostaną zaproszone także szpitale miejskie i powiatowe.

- Jesteśmy przygotowani do realizacji tego programu. To nasza odpowiedź na dużą skalę problemu. Jest on związany z wysokim odsetkiem noworodków wymagających specjalistycznego leczenia oraz - co jest najsmutniejsze - ich dużą śmiertelnością. Szczególna opieka nad kobietą w ciąży może zapobiec późniejszym powikłaniom. Bardzo ważna będzie także edukacja zdrowotna. Wiele późniejszych problemów to skutek niewłaściwego trybu życia ciężarnych - powiedział Bogusław Śmigielski.

Program to konsekwencja działań zarządu województwa mających na celu opiekę nad matką i dzieckiem. Wynika także z zapisów strategii rozwoju województwa śląskiego. Zakładają one „wzmocnienie opieki nad matką (kobietą ciężarną) i noworodkiem, umożliwiające eliminację zagrożeń środowiskowych występujących w okresie płodowym życia dziecka".

- W styczniu br. przekazano siedemnaście stanowisk do intensywnej terapii noworodka szpitalom wojewódzkim, w których istnieją oddziały neonatologiczne. Posiadają one II i III stopień referencyjności, tzn. zajmują się najcięższymi przypadkami. Na zakup sprzętu przeznaczono ok. 8,5 mln zł z budżetu województwa śląskiego. - poinformował Mariusz Kleszczewski członek zarządu województwa.

Pracami zespołu roboczego nad opracowaniem programu kierować będzie prof. Anita Olejek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.