Kobiety w ciąży pod specjalną opieką

Województwo śląskie planuje wprowadzenie programu wspierającego rodziców oczekujących na potomstwo.

Dobry dostęp do świadczeń medycznych, monitoring przebiegu ciąży oraz edukacja zdrowotna przyszłych matek i ojców to podstawy programu opieki nad kobietą w ciąży, który powstanie w ciągu miesiąca i będzie realizowany przez instytucje służby zdrowia nadzorowane przez samorząd województwa.

Do współpracy zostaną zaproszone także szpitale miejskie i powiatowe.

- Jesteśmy przygotowani do realizacji tego programu. To nasza odpowiedź na dużą skalę problemu. Jest on związany z wysokim odsetkiem noworodków wymagających specjalistycznego leczenia oraz - co jest najsmutniejsze - ich dużą śmiertelnością. Szczególna opieka nad kobietą w ciąży może zapobiec późniejszym powikłaniom. Bardzo ważna będzie także edukacja zdrowotna. Wiele późniejszych problemów to skutek niewłaściwego trybu życia ciężarnych - powiedział Bogusław Śmigielski.

Program to konsekwencja działań zarządu województwa mających na celu opiekę nad matką i dzieckiem. Wynika także z zapisów strategii rozwoju województwa śląskiego. Zakładają one „wzmocnienie opieki nad matką (kobietą ciężarną) i noworodkiem, umożliwiające eliminację zagrożeń środowiskowych występujących w okresie płodowym życia dziecka".

- W styczniu br. przekazano siedemnaście stanowisk do intensywnej terapii noworodka szpitalom wojewódzkim, w których istnieją oddziały neonatologiczne. Posiadają one II i III stopień referencyjności, tzn. zajmują się najcięższymi przypadkami. Na zakup sprzętu przeznaczono ok. 8,5 mln zł z budżetu województwa śląskiego. - poinformował Mariusz Kleszczewski członek zarządu województwa.

Pracami zespołu roboczego nad opracowaniem programu kierować będzie prof. Anita Olejek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE