PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolegium Lekarzy Rodzinnych z obawą o kontraktowaniu w 2011

  • PAP    10 grudnia 2010 - 12:51

Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce jest zaniepokojone proponowanymi przez NFZ warunkami kontraktowania świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej na przyszły rok.
Zarząd główny Kolegium w przekazanym w piątek komunikacie wyraził "głębokie zaniepokojenie treścią zarządzenia prezesa NFZ ws. warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej.

Zarządzenie to - według Kolegium - nie uwzględnia żadnej z uwag zgłoszonych przez środowisko. "Całkowite pominięcie sugestii lekarzy rodzinnych budzi uzasadnione obawy o dalsze prawidłowe funkcjonowanie POZ" - głosi komunikat KLRwP.

Organizacja podkreśla, że "jako największe towarzystwo naukowe zrzeszające lekarzy zajmujących się podstawową opieką zdrowotną oczekuje zmiany opublikowanego zarządzenia". Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce istnieje od 1992 r. Zrzesza, według własnych szacunków, ok. 4,5 tys. lekarzy rodzinnych.

Stanowisko Kolegium - jak poinformował jego prezes Maciej Godycki-Ćwirko - zostało przekazane prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia Jackowi Paszkiewiczowi. Otrzymała je także minister zdrowia Ewa Kopacz i prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Maciej Hamankiewicz.

W czwartek rozmowy z NFZ ws. kontraktowania świadczeń zerwała Federacja Porozumienie Zielonogórskie, do której należą świadczeniodawcy z prawie wszystkich województw - ponad 14 tys. lekarzy; wyjątkiem jest zachodniopomorskie. Porozumienie zapowiada że nie podpisze kontraktów na obecnych warunkach.

PZ chce wzrostu o 72 groszy stawki kapitacyjnej (środków wypłacanych przez NFZ za udzielenie porady lekarskiej pacjentowi) za świadczenie wykonane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Obecnie wynosi ona 8 zł. "Finansowanie świadczeń na poziomie 2008 r., które proponuje NFZ, narusza bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów, nie pozwala lekarzom na odpowiednie diagnozowanie i leczenie" - ocenia PZ. NFZ nie zgadza się z zarzutami lekarzy.

Prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski podkreślał w poniedziałkowej rozmowie z PAP, że w zarządzeniu prezesa NFZ, wydanym 1 grudnia, zwiększono obowiązki lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, ale nie zwiększono finansowania świadczeń. "Zarządzenie wydłuża nasz czas pracy; wprowadzono dodatkową weryfikację świadczeń, i nałożono większe zadania dotyczące sprawozdawczości. Wystąpiliśmy do Funduszu o zmianę zarządzenia, ale nasze uwagi zostały odrzucone. Poprosiliśmy minister zdrowia o mediację" - powiedział Krajewski.

Zgodnie z zarządzeniem, od stycznia 2011 r. lekarze POZ będą też przekazywać bardziej szczegółowe dane dotyczące niektórych świadczeń zdrowotnych. Do tej pory były to dane zbiorcze, teraz mają zawierać szczegółowe dane dotyczące niektórych grup pacjentów - dzieci i młodzieży. Dane będą dotyczyły m.in. liczby wizyt domowych lekarzy i pielęgniarek oraz obowiązkowych szczepień. Świadczenia te stanowią 5 proc. z 1,35 mln świadczeń udzielanych w ramach POZ.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.