PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolegium NIK o słabościach opieki medycznej nad osobami w podeszłym wieku

  • AW    26 listopada 2015 - 10:25
Kolegium NIK o słabościach opieki medycznej nad osobami w podeszłym wieku

Geriatria pozwala spojrzeć na pacjenta całościowo (fot.fotolia)

Już wkrótce z powodu zmian demograficznych i starzenia się społeczeństwa konieczne okazać się może przeorganizowanie opieki zdrowotnej w naszym kraju.
Podczas posiedzenia seminaryjnego Kolegium NIK lekarze, politycy i kontrolerzy dyskutowali o słabościach opieki medycznej nad osobami w podeszłym wieku. W posiedzeniu udział wzięli m.in. Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł, przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Senioralnej Michał Szczerba oraz wielu wybitnych specjalistów zajmujących się tematem opieki medycznej nad osobami w podeszłym wieku.

Brakuje geriatrów

Według prof. dr hab. Tomasza Grodzickiego, byłego Krajowego Konsultanta ds. Geriatrii, mamy dziś w Polsce dobrze zdefiniowane potrzeby dotyczące tej dziedziny medycyny, ale nie mamy żadnego systemu. - Szpitale nie są dziś przygotowane na efektywną pomoc ludziom powyżej 85. roku życia, którzy najczęściej cierpią na kilka chorób - podkreślał. Osoby starsze potrzebują kilku specjalistów oraz kogoś, kto skoordynuje ich działania. Takich osób w prawie w ogóle nie ma.

Także w ocenie ministra zdrowia liczba 345 geriatrów w Polsce nie napawa optymizmem. Nie ma także wielu chętnych na rezydentury. Tu problemem są kwestie finansowe. Geriatria z punktu widzenia młodego lekarza nie jest szczególnie atrakcyjna. W konsekwencji na 100 tyś. mieszkańców nie mamy średnio w kraju nawet jednego geriatry (statystyczny wynik to 0,8). Do tego dochodzą duże dysproporcje w poszczególnych regionach Polski.

Jakie wsparcie dla seniorów planuje ministerstwo zdrowia?

Konstanty Radziwiłł opowiedział o planach resortu dotyczących wsparcia dla seniorów. To m.in. projekt „dzienny dom opieki medycznej”, rozwijanie teleopieki, wsparcie dla pacjentów, których nie stać na leki, umiejscowienie geriatrii w tworzonym obecnie Narodowym Programie Zdrowia, a przede wszystkim odejście od zdezintegrowanej opieki medycznej i przywrócenie koordynacji w leczeniu. - Dziś koordynatorem leczenia pacjenta jest sam pacjent - mówił minister i dodawał, że to się musi zmienić.

Dr Paweł Goryński z Państwowego Zakładu Higieny przytoczył dane, z których wynika, że Polacy po 65. roku życia oceniają swój stan zdrowia znacznie gorzej od przeciętnego mieszkańca UE. Mimo że mowa o subiektywnej ocenie, to ludzie oceniający źle swoje zdrowie umierają trzy razy częściej od tych, którzy oceniają je dobrze. Goryński przedstawił także analizę obrazującą przełożenie nakładów na opiekę medyczną dla ludzi starszych do długości ich życia i wzrostu PKB danego kraju.

Konieczne standardy geriatryczne w szpitalach i przychodniach

Do tej ostatniej myśli nawiązał dr Jarosław Derejczyk, Dyrektor Szpitala Geriatrycznego im Jana Pawła II w Katowicach, który przedstawił od strony praktyka korzyści płynące z opieki geriatrycznej. Geriatria pozwala spojrzeć na pacjenta całościowo. Dzięki temu można ograniczyć liczbę leków przyjmowanych na ogół chętnie przez starsze osoby. Blisko jedna piąta przyjęć do szpitali osób w wieku podeszłym spowodowana jest przedawkowaniem lub złym połączeniem medykamentów. - Obecność standardów geriatrycznych w szpitalach i przychodniach pozwala zapobiegać takim sytuacjom.

Według dra Derejczyka żaden kraj nie radzi sobie dobrze z nową sytuacją demograficzną. Wszędzie brakuje pieniędzy i wszędzie aktualne jest pytanie, jak najlepiej rozkładać środki. Zarówno badanie przeprowadzone przez polskich geriatrów, jak i raport NIK potwierdzają dużą przewagę oddziałów geriatrycznych jeśli chodzi o oszczędności i efektywność leczenia. Finansowanie opieki zdrowotnej dla osób w podeszłym wieku należy więc z tego punktu widzenia wiązać z zyskiem, a nie stratą.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.