PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejki do sanatorium dłuższe niż ważność wniosku

  • Rynek Zdrowia/ (JJ)    8 lipca 2010 - 19:12

Niemal 2,5 tysiąca małopolskich pacjentów musi ponownie starać się o skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, bo ich dotychczasowe wnioski w oczekiwaniu na zatwierdzenie straciły ważność.
Skierowanie lekarskie na leczenie uzdrowiskowe jest ważne 18 miesięcy. Po tym czasie pacjent musi powtarzać badania a kolejka do najbardziej obleganych placówek, takich jak na przykład Ustroń to około 30 miesięcy oczekiwania, Busko-Zdrój, Ciechocinek, Inowrocław, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Ustka czy Świnoujście to czas około 27 miesięcy.

Półtoraroczny okres ważności skierowania wprowadziło rozporządzanie Ministerstwa Zdrowia z sierpnia ubiegłego roku.

Wyjechać jednak do sanatorium można oczekując znacznie krócej z tym, że do mniej atrakcyjnych miejscowości. Po 12 miesięcznym oczekiwaniu można na przykład  skorzystać z leczenia sanatoryjnego w Przerzeczynie-Zdroju, czy po około 14 miesiącach oczekiwania w Szczawnicy, Krynicy-Zdrój lub w  Polańczyku.

– To prawda, że zaświadczenia są ważne 18 miesięcy i że otrzymaliśmy zarządzenie prezesa NFZ, informujące, że prawo nie daje nam możliwości prolongowania skierowań. Z tego powodu, po 18 miesiącach rzeczywiście skierowania definitywnie tracą swoją ważność. Nie znaczy to jednak, że pacjenci, którzy muszą powtarzać badania i starać się ponownie o skierowania, kierowani są na koniec kolejki. Staramy się aby trafiali oni raczej na jej początek i staramy się z dodatkowych środków albo ze zwrotów potwierdzać ich skierowania – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jolanta Pulchna, rzeczniczka Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Skala problemu jest potęgowana tym, że Małopolski OW NFZ zakontraktował w tym roku znacznie mniej miejsc sanatoryjnych niż w ubiegłym ze względu na brak środków finansowych.

– Nasz oddział podjął konkretne działania, aby pomóc oczekującym na sanatoria pacjentom. Podjęta została decyzja o przesunięciu w budżecie oddziału pieniędzy z puli na refundację leków aby można było dokupić turnusów sanatoryjnych. Jest to kwota 2 mln złotych. Spodziewamy się jeszcze korekty naszego budżetu i z tego tytułu dodatkowy milion zostanie przekazany na leczenie sanatoryjne. Mamy nadzieję, że uda się w ten sposób w przyszłości zapobiec takim sytuacjom, że przed upływem 18 miesięcy ktoś nie otrzyma potwierdzenia swojego skierowania – stwierdza rzeczniczka Małopolskiego OW NFZ.

Sprawa terminu ważności skierowań sanatoryjnych ma zostać uwzględniona w nowelizacji rozporządzenia jednak nie wiadomo kiedy to nastąpi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • ob rzeczy pospol, 2011-07-19 16:17:07

    tu nie powinno sie czekac na atrakcyjne sanatorium tylko jak leci np=przezeczynie -zdroju czy gdzies indziej np ;polanczyk szczawnica krynicy zdroju .jak ktos njechce jechac to na tył kolejki ze by ten pat rozwiazac .