PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejna pożyczka dla szpitala

  • www.esosnowiec.pl (Teresa Szczepanek)    6 lipca 2012 - 09:22
Kolejna pożyczka dla szpitala

Działalność sosnowieckiego szpitala miejskiego przez pierwsze cztery miesiące bieżącego roku przyniosła stratę wysokości 3,7 mln złotych.
Na koniec kwietnia tego roku zobowiązania placówki urosły już do kwoty 46 mln złotych. 33 miliony z tej kwoty stanowią zobowiązania krótkoterminowe. Strata szpitala zwiększa się co miesiąc o kwotę około 1 mln złotych.

I choć władze szpitala podkreślają, że sosnowiecka lecznica realizuje kontrakt na poziomie 115 procent, a od NFZ domaga się 4 mln złotych zwrotu za nadwykonania, sytuacja nie nastraja optymistycznie. Dyrekcja szpitala zasygnalizowała władzom miasta potrzebę pożyczki z kasy miejskiej w wysokości 4 mln złotych.

– Nie mówmy o pożyczce. Do tej pory żadna z tych „pożyczek” nie została przecież zwrócona. Te pieniądze nie są do odzyskania. To kolejna kroplówka, która nawet nie pozwoliłaby na spłatę połowy obecnych zobowiązań wymagalnych. Doświadczenia z poprzednich lat uczą, że każda taka bezzwrotna pomoc osłabia motywację do restrukturyzacji szpitala. W efekcie po kilku miesiącach problem powraca, tyle tylko że długi placówki są większe, a sytuacja finansowa miasta gorsza. To prosta droga do likwidacji szpitala i tym samym braku zabezpieczenia podstawowych potrzeb zdrowotnych mieszkańców Sosnowca – mówi Karol Winiarski, przewodniczący Komisji Budżetowej w sosnowieckiej radzie miejskiej.

Co ciekawe w budżecie gminy nie ma zarezerwowanych środków i wszystko wskazuje na to, że plan inwestycyjny szpitala na ten rok, opiewający na sumę 15,5 mln złotych, nie zostanie wykonany. Trzeba będzie go zmniejszyć i dokonać przesunięć tak, by wygospodarować niezbędne szpitalowi 4 mln złotych.

Prezydent Zbigniew Szaleniec zobowiązał p.o. dyrektora Sergiusza Karpińskiego do przedstawienia planu oszczędnościowego, a Rada Społeczna sosnowieckiego Szpitala Miejskiego przełożyła dyskusję nad pożyczką dla szpitala na kolejne, nadzwyczajne posiedzenie, które odbędzie się w pierwszej połowie lipca. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.