PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejne refundacyjne zamieszanie?

  • LJ/rynekzdrowia.pl    17 stycznia 2012 - 12:40
Kolejne refundacyjne zamieszanie?

Jeden z zapisów ustawy refundacyjnej przewiduje wymóg kupowania leków szpitalnych po cenach urzędowych - placówka nie może kupić leku drożej niż wynosi urzędowa cena produktu.
Teoretycznie jednak cena ta może ulegać zmianie co dwa miesiące - wraz z pojawieniem się kolejnego obwieszczenia refundacyjnego.

Dyrektorzy szpitali i eksperci zwracają uwagę, że tak dynamiczne ruchy na wykazach refundacyjnych mogą stwarzać problem z realizacją ustawy o zamówieniach publicznych. Zgodnie z jej przepisami, szpitale muszą rozpisywać przetargi na zakup leków.

- Mamy do czynienia z kilkoma obszarami prawnymi: ustawą o zamówieniach publicznych, obwieszczeniami refundacyjnymi i receptariuszem szpitalnym, który powinien prowadzić każdy szpital, kierujący się racjonalnością wydatków - mówi nam Jerzy Gryglewicz, ekspert rynku medycznego, wykładowca Szkoły im. Łazarskiego.

- Jeśli w grupie leków działających podobnie pojawią się nowe produkty lecznicze o dużo niższych cenach, szpital powinien dokonywać zmian w receptariuszu - zaznacza ekspert.

Problem w tym, jak "zgrać" te trzy obszary. Zdaniem Jerzego Gryglewicza, można rozważyć zweryfikowanie zasadności wykonywania przetargów przy zakupie leków - przetarg mógłby dotyczyć tylko tych produktów, których nie ma na wykazie leków refundowanych.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.