Kolejne refundacyjne zamieszanie?

  • LJ/rynekzdrowia.pl
  • 17-01-2012
  • drukuj
Jeden z zapisów ustawy refundacyjnej przewiduje wymóg kupowania leków szpitalnych po cenach urzędowych - placówka nie może kupić leku drożej niż wynosi urzędowa cena produktu.
Kolejne refundacyjne zamieszanie?

Teoretycznie jednak cena ta może ulegać zmianie co dwa miesiące - wraz z pojawieniem się kolejnego obwieszczenia refundacyjnego.

Dyrektorzy szpitali i eksperci zwracają uwagę, że tak dynamiczne ruchy na wykazach refundacyjnych mogą stwarzać problem z realizacją ustawy o zamówieniach publicznych. Zgodnie z jej przepisami, szpitale muszą rozpisywać przetargi na zakup leków.

- Mamy do czynienia z kilkoma obszarami prawnymi: ustawą o zamówieniach publicznych, obwieszczeniami refundacyjnymi i receptariuszem szpitalnym, który powinien prowadzić każdy szpital, kierujący się racjonalnością wydatków - mówi nam Jerzy Gryglewicz, ekspert rynku medycznego, wykładowca Szkoły im. Łazarskiego.

- Jeśli w grupie leków działających podobnie pojawią się nowe produkty lecznicze o dużo niższych cenach, szpital powinien dokonywać zmian w receptariuszu - zaznacza ekspert.

Problem w tym, jak "zgrać" te trzy obszary. Zdaniem Jerzego Gryglewicza, można rozważyć zweryfikowanie zasadności wykonywania przetargów przy zakupie leków - przetarg mógłby dotyczyć tylko tych produktów, których nie ma na wykazie leków refundowanych.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE