PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejny szpital pozywa NFZ

  • Rynek Zdrowia (DM)    13 sierpnia 2010 - 17:16
Kolejny szpital pozywa NFZ

Szpitale podkarpackie ruszyły do sądu z pozwami o zapłatę za nadwykonania.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Chopina w Rzeszowie skierował pozew do sądu przeciwko NFZ w sprawie niezapłaconych nadwykonań.

Jak dowiedział się portal rynekzdrowia.pl chodzi o 4,8 mln zł za niezapłacone nadwykonania w świadczeniach onkologicznych za 2009 r.

Krzysztof Prokop, z-ca dyrektora ds. administracyjno-ekonomicznych rzeszowskiego szpitala tłumaczy nam, że placówka ma w sumie 10,7 mln zł niezapłaconych nadawykonań za zeszły rok, jednak w pierwszej kolejności zdecydowała się na sądowe wystąpienie tylko o zapłatę za świadczenia onkologiczne.

– W pierszym półroczu tego roku skala nadwykonań wynosi już 5,3 mln zł – informuje Krzysztof Prokop.

Szpital ogranicza przyjęcia pacjentów. Odsyłani są nawet chorzy na białaczkę, bo na hematologii skończyły się limity.

– Spodziewaliśmy się, że szpitale mogą kierować sprawy nadwykonań na drogę sądową – przyznaje Marek Jakubowicz, rzecznik Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie. – Czeka nas bardzo długa procedura, przed ewentualną wypłatą – zaznacza pytany czy i kiedy szpital odzyska należne pieniądze.

Duża część podkarpackich szpitali znajduje się w podobnej sytuacji co rzeszowska placówka. NFZ nie wypłacił pieniędzy za nadwykonania za lata 2008 i 2009. W sumie jest to około 150 mln zł. Obecnie podkarpacki oddział Funduszu rozmawia za szpitalami na temat spłaty części nadwykonań za 2008 r. Ma na ten cel przygotowane 20 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.