PARTNER PORTALU
  • BGK

Komercjalizacji publicznych szpitali nie ma się co obawiać

  • Rafał Kerger    22 października 2009 - 17:17
Komercjalizacji publicznych szpitali nie ma się co obawiać

Wiceminister zdrowia Adam Fronczak wyraźnie uspokaja samorządowców w kwestii zamiany szpitali w spółki prawa handlowego. Wynika z tego, że prywatyzacja - lub, jak kto woli, komercjalizacja ZOZ-ów - wciąż jest bezpieczna.
 O tym, że rząd Donalda Tuska popiera przekształcanie szpitali w spółki prawa handlowego, co może prowadzić do prywatyzacji, wiemy od dawna. Od niedawna jednak proces, na który chciało się zdecydować wiele gmin zarządzających deficytowymi Samodzielnymi Publiczbymi Zakładami Opieki Zdrowotnej wyhamował.

Powód? Samorządowcy przestraszyli się, że podzielą los powiatu w Kluczborku, który szpital zlikwidował, a na jego miejsce powołał niepubliczną placówkę prowadzoną przez spółkę Powiatowe Centrum Zdrowia - sprawę założył mu jednak opozycyjny radny Henryk Fraszek, związany z Prawem i Sprawiedliwością, i wygrał. Naczelny Sąd Administracyjny unieważnił uchwałę o likwidacji SPZOZ-u w Kluczborku. Starostwo Powiatowe co prawda zaskarżyło do Trybunału Konstytucyjnego podstawę prawną, na której w marcu zapadł wyrok NSA, ale na rozstrzygnięcie może czekać latami.

Dziś jednak wiceminister zdrowia Adam Fronczak wyraźnie uspokoił samorządowców.- To nie jest tak, że sądy będą blokować przekształcenia. Sąd zakwestionował tą konkretną formę tworzenia niepublicznego ZOZ-u, bo sąmorząd kluczborski podjął złą uchwałę. Winne były błędy formalne starostwa - powiedział Adam Fronczak podczas V Forum Rynku Zdrowia trwającego właśnie w Warszawie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Wars, 2009-10-23 02:03:19

    To pewnie jest sposób na przeludnienie stolicy - wymrą najubożsi bo nie będzie ich stać na lekarzy i leki serwowane w komercyjnych placówkach.
  • wanda, 2009-10-22 17:50:30

    W Warszawie chcą wszystko prywatyzować! Jak im się uda, to za chwilę nie będzie już ani jednej placówki publicznej. Może będzie lepiej. Pytanie co zrobimy jak to nic nie pomoże...