PARTNER PORTALU
  • BGK

Komisarz Vytenis Andriukaitis w Toruniu: ważna współpraca samorządów z Unią Europejską

  • PAP/MIW    29 maja 2017 - 14:26
Komisarz Vytenis Andriukaitis w Toruniu: ważna współpraca samorządów z Unią Europejską
Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis w Toruniu. (fot. twitter.com)

Współpraca samorządów z UE jest bardzo ważna, a także wola polityczna pozwalająca przekładać zamierzenia na rzeczywistość - mówił komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis, który odwiedził przebudowywany dzięki środkom unijnym toruński szpital im. L. Rydygiera.
• Unijny urzędnik oglądał, jaki jest stan realizacji przedsięwzięcia przebudowy i znaczącej rozbudowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu.

• Na placu budowy wspomniał, że bardzo ważna jest współpraca samorządów z Unią Europejską, a także wola polityczna pozwalająca przekładać zamierzenia na rzeczywistość.

• Komisarz podkreślił jednak, że działania podejmowane przez UE muszą także wychodzić naprzeciw potrzebom osób starszych, żeby jakość ich życia była najlepsza.

 

- Swego czasu przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ogłosił plan inwestycyjny dla Europy, który następnie został przełożony na Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych. Niewiele osób wierzyło, że jest to możliwe, a planowane działania odniosą sukces. W Toruniu widzimy projekt pilotażowy, który pokazuje zarówno możliwości, jak i realia, przekładające się na zapewnienie powszechnego, lepszego dostępu do opieki zdrowotnej dla wszystkich obywateli. Jest on również swego rodzaju zaczynem dla wsparcia innowacji, a także badań i rozwoju - powiedział Andriukaitis.

Poprawa jakości obsługi pacjentów jest dla nas priorytetem - zapewnia marszałek

Unijny urzędnik przebywa w Toruniu, gdzie zobaczył, jaki jest stan realizacji przedsięwzięcia przebudowy i znaczącej rozbudowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera - inwestycji kluczowej dla ochrony zdrowia w regionie. Na placu budowy wspomniał, że bardzo ważna jest współpraca samorządów z Unią Europejską, a także wola polityczna pozwalająca przekładać zamierzenia na rzeczywistość.

Jego zdaniem bardzo istotne jest tworzenie na podstawie doświadczeń projektu realizowanego w Toruniu nowych możliwości - w szczególności dla młodego pokolenia m.in. w zakresie e-zdrowia, wykorzystania narzędzi informatycznych na rzecz opieki zdrowotnej. Komisarz podkreślił jednak, że działania podejmowane przez UE muszą także wychodzić naprzeciw potrzebom osób starszych, żeby jakość ich życia była najlepsza.

- Jesteśmy w miejscu, w którym łączymy różne potencjały. Kiedyś były to marzenia, a dziś rzeczywistość. Poprawa jakości obsługi pacjentów jest dla nas priorytetem. Zawsze postrzegaliśmy w naszym regionie system ochrony zdrowia, jako element gospodarki. Chcemy tego, żeby w Polsce świadczenia medyczne były na takim samym poziomie, jak w innych krajach UE. Wtedy nie będzie wyjazdów naszych talentów, głównie ludzi młodych, poza granice kraju. Na tym nam niezmiernie zależy - powiedział podczas wspólnego briefingu prasowego z komisarzem UE marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Unijny urzędnik wyraził zadowolenie z tego, co zobaczył na placu budowy.

- Widzimy, w jak efektywny sposób realizowane jest to przedsięwzięcie. Z dnia na dzień ten teren się zmienia i powstają kolejne elementy tej inwestycji. (...) Mogłem obserwować konkretne rezultaty naszych uzgodnień w terenie. Jestem również przekonany, że finalizacja inwestycji przebiegnie sprawnie - dodał Andriukaitis.

Samorząd zawarł nowatorską umowę

Łączny koszt projektu opiewa na kwotę 560 mln zł, na którą składają się podpisana umowa na rozbudowę i modernizację wojewódzkiego szpitala oraz koszty jego wyposażenia. Projekt zostanie sfinansowany ze środków z EBI oraz pieniędzy z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, budżetu województwa oraz funduszy własnych placówki. Realizacja projektu jest możliwa dzięki kredytowi w kwocie 238,5 mln zł, przyznanemu przez Europejski Bank Inwestycyjny. Według planów inwestycja może zostać sfinalizowana za 2,5 roku.

Umowa zawarta przez samorząd województwa z EBI jest nowatorska na skalę ogólnopolską. To pierwszy przypadek, gdy transakcja z udziałem sektora publicznego została objęta gwarancją w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych - głównego elementu tzw. Planu Junckera. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.