Komornicy wkroczą do śląskich szpitali

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Częstochowa
  • 02-02-2012
  • drukuj
Śląskie szpitale wojewódzkie będą musiały drastycznie zacisnąć pasa. Pacjenci muszą liczyć się z likwidacją oddziałów, pracownicy ze zwolnieniami.
Komornicy wkroczą do śląskich szpitali
Zdaniem marszałka Adama Matusiewicza (zabierz głos, oceń marszałka) samorządu nie stać nas na spłacanie ich długów. Chce on zarządzić oszczędzanie, jak tylko ugasi pożar w Szpitalu Wojewódzkim w Tychach – donosi „Gazeta Wyborcza Częstochowa”.

Dwa tygodnie temu komornicy zajęli całą kwotę, jaką placówka miała dostać za leczenie pacjentów. Pracownicy nie dostali pensji, a szpital nie miałby nawet na leki i podstawowy sprzęt jednorazowego użytku, gdyby sejmik nie zgodził się mu pożyczyć 4 mln zł.

Poza Szpitalem im. Leszczyńskiego w Katowicach praktycznie żaden większy szpital wojewódzki nie uchronił się od strat. Szpital św. Barbary w Sosnowcu ma ponad 15 mln zł straty, Szpital Wojewódzki w Rybniku prawie 16 mln zł. Rekordzistą jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie, czyli Parkitka i Tysiąclecie razem wzięte – 32 mln zł.

Suma strat wszystkich 48 szpitali i poradni podległych marszałkowi wynosi ponad 120 mln zł, a kwota zobowiązań i rezerw na poczet długów jest sześciokrotnie wyższa – podaje „Gazeta Wyborcza Częstochowa”. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE