PARTNER PORTALU
  • BGK

Komornicy wkroczą do śląskich szpitali

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Częstochowa    2 lutego 2012 - 07:13
Komornicy wkroczą do śląskich szpitali

Śląskie szpitale wojewódzkie będą musiały drastycznie zacisnąć pasa. Pacjenci muszą liczyć się z likwidacją oddziałów, pracownicy ze zwolnieniami.
Zdaniem marszałka Adama Matusiewicza (zabierz głos, oceń marszałka) samorządu nie stać nas na spłacanie ich długów. Chce on zarządzić oszczędzanie, jak tylko ugasi pożar w Szpitalu Wojewódzkim w Tychach – donosi „Gazeta Wyborcza Częstochowa”.

Dwa tygodnie temu komornicy zajęli całą kwotę, jaką placówka miała dostać za leczenie pacjentów. Pracownicy nie dostali pensji, a szpital nie miałby nawet na leki i podstawowy sprzęt jednorazowego użytku, gdyby sejmik nie zgodził się mu pożyczyć 4 mln zł.

Poza Szpitalem im. Leszczyńskiego w Katowicach praktycznie żaden większy szpital wojewódzki nie uchronił się od strat. Szpital św. Barbary w Sosnowcu ma ponad 15 mln zł straty, Szpital Wojewódzki w Rybniku prawie 16 mln zł. Rekordzistą jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie, czyli Parkitka i Tysiąclecie razem wzięte – 32 mln zł.

Suma strat wszystkich 48 szpitali i poradni podległych marszałkowi wynosi ponad 120 mln zł, a kwota zobowiązań i rezerw na poczet długów jest sześciokrotnie wyższa – podaje „Gazeta Wyborcza Częstochowa”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.