PARTNER PORTALU
  • BGK

Komornik nie zajmie tomografu w gorzowskim szpitalu

  • PAP    31 stycznia 2013 - 20:44
Komornik nie zajmie tomografu w gorzowskim szpitalu

Komornik zdecydował odstąpić od zajęcia tomografu w Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim - poinformowała PAP w czwartek Krajowa Rada Komornicza. Długi szpitala nadal jednak podlegają egzekucji komorniczej.
Informację o zajęciu przez komornika tomografu komputerowego w gorzowskim szpitalu przekazał w środę dyrektor lecznicy Marek Twardowski. Wskazywał w niej, że zajęcia komornicze zadłużonego na ponad 260 mln zł szpitala stały się codziennością i mogą spowodować problemy w funkcjonowaniu placówki. Po publikacjach medialnych na ten temat sprawą zajęła się Krajowa Rada Komornicza.

Rada zaznaczyła, że niezwłocznie zwróciła się do komornika zajmującego się tą sprawą. "W wystąpieniu () zwróciliśmy uwagę na przepis Kodeksu postępowania cywilnego; w ocenie Rady tomograf nie powinien być zajmowany" - powiedział PAP rzecznik prasowy KRK Robert Damski.

Czytaj też: Komornik zajmuje sprzęt gorzowskiego szpitala 

Damski dodał, że zgodnie z zapisem K.p.c. egzekucji nie podlegają m.in. produkty lecznicze niezbędne do funkcjonowania podmiotu leczniczego przez okres trzech miesięcy oraz niezbędne do jego funkcjonowania wyroby medyczne.

Efektem sugestii KRK - jak dodał Damski - było anulowanie przez komornika wcześniejszego zajęcia tomografu. "Postanowienie w czwartek zostanie doręczone do Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Jednocześnie informujemy, iż na żadnym etapie postępowania dostęp służb medycznych do tomografu nie był utrudniony" - zapewniła KRK w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej, pod którym podpisał się prezes Rady Rafał Fronczek.

Iwona Horn ze Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie potwierdziła w czwartek PAP, że postanowienie komornika sądowego zostało już dostarczone do lecznicy.

"Obecnie sytuacja jest taka, że komornik nie prowadzi już egzekucji z tomografu, ale pozostają długi szpitala i wierzyciel będzie nadal dążył do odzyskania swoich pieniędzy. Po stronie wierzyciela jest, czy będzie wnosił o zajmowanie wierzytelności z NFZ, zajęcie rachunków bankowych czy też wnosił o zajmowanie ruchomości niewyłączonych z egzekucji" - zaznaczył Damski.

Dyrektor szpitala podkreślał wcześniej, że tomograf służy do diagnozowania pacjentów w ciężkim stanie, a co za tym idzie ratowania ich życia.

Zobowiązania wymagalne gorzowskiego szpitala wobec dostawców leków, materiałów opatrunkowych, sprzętu jednorazowego użytku, wody i energii na koniec stycznia br. wynoszą 67,5 mln zł. Obecnie nakazy sądowe i zajęcia komornicze opiewają łącznie na ok. 13,3 mln zł. Zdaniem Twarowskiego to sygnał, że nie można dłużej czekać na przekształcenie i oddłużenie szpitala.

Przygotowania do przekształcenia szpitala w spółkę trwają od lipca 2012 r. Taki wariant ratowania zadłużonej lecznicy wybrały władze regionu, a Sejmik województwa potwierdził to w przyjętym wówczas stanowisku. Zgodnie z założonym planem do przekształcenia miałoby dojść w kwietniu tego roku.

Władze regionu liczą, że z budżetu państwa uda im się uzyskać ok. 150 mln zł. W przypadku pozostałego zadłużenia biorą pod uwagę dwa warianty. W pierwszym województwo przejmie większość zobowiązań, których spłatę będzie negocjowało z wierzycielami, a zobowiązania podlegające zapłacie ureguluje ze środków z dotacji. Drugi wariant to obciążenie długiem nowo powstałej spółki, której zarząd będzie negocjował warunki spłaty z wierzycielami.

Decyzję w sprawie przekształcenia szpitala w Gorzowie radni wojewódzcy mają podjąć na sesji 18 lutego br.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.