PARTNER PORTALU
  • BGK

Komu VAT nie w smak?

  • Rynek Zdrowia (Daniel Kuropaś)    5 marca 2013 - 09:11
Komu VAT nie w smak?

Protestują producenci i dystrybutorzy sprzętu medycznego oraz dyrektorzy szpitali, którzy pytają, kto zrekompensuje im wzrost kosztów zakupu wyrobów medycznych.
To efekt wystąpienia Komisji Europejskiej, która pod koniec stycznia br. wezwała Polskę do zmiany przepisów, pozwalających na stosowanie obniżonych stawek podatku VAT na sprzęt medyczny i nielecznicze produkty farmaceutyczne.

- Zarówno produkty lecznicze, jak i wyroby medyczne w oparciu o polskie przepisy są opodatkowane niższą, 8-procentową stawką VAT, zamiast standardowych 23 proc. - wyjaśnia Krzysztof Wilk, starszy menadżer z firmy Deloitte Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o. Niższa stawka jest w Polsce dosyć szeroko stosowana.

Kiedy niższa stawka

Tymczasem przepisy unijne dopuszczają obniżoną stawkę w dużo węższym zakresie, szczególnie jeśli chodzi o wyroby medyczne. - Wyroby medyczne mogą być, zgodnie z przepisami unijnymi, opodatkowane niższą stawką tylko, jeśli służą „do łagodzenia skutków lub leczenia niepełnosprawności", oraz muszą być „przeznaczone wyłącznie do użytku osobistego osób niepełnosprawnych" - przypomina ekspert z firmy Deloitte.

To znacznie ogranicza zakres stosowanej obecnie stawki 8-procentowej. - Obecnie wszelkie wyroby medyczne, czyli np. rezonanse magnetyczne, rentgeny, soczewki opodatkowane są stawką niższą - niezależnie czy są przeznaczone dla niepełnosprawnych, czy innych osób - zaznacza Krzysztof Wilk.

Jeśli chodzi o produkty lecznicze, to przepisy unijne pozwalają na stosowanie obniżonej stawki jedynie dla farmaceutyków wykorzystywanych w ochronie zdrowia. KE wskazała, że Polska wykracza poza ten zakres poprzez stosowanie obniżonej stawki VAT także wobec niektórych nieleczniczych produktów (np. środków dezynfekujących i używanych w salonach spa). Ale w praktyce to są rzadkie przypadki i nie mają większego znaczenia dla branży.

Inaczej jest w przypadku wyrobów medycznych. Dostawcy i producenci sprzętu medycznego już protestują, wskazując, że wyłączenie możliwości stosowania obniżonej, 8-procentowej stawki VAT na większość wyrobów medycznych uderzy we wszystkich uczestników rynku medycznego.

- Takie ograniczenie niekorzystnie wpłynie nie tylko na sytuację polskich producentów i dystrybutorów tych wyrobów, ale przede wszystkim szpitali i pacjentów - podkreśla Anna Janczewska-Radwan, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed.

To obciąży szpitale

Jeśli szpital ma jakąś pulę pieniędzy przeznaczoną na sprzęt i będzie musiał w tym momencie zapłacić większy VAT za wyroby medyczne, automatycznie zostanie mu mniej środków na zakupy.

- To oznacza wzrost kosztów utrzymania szpitali. Po prostu, jeśli coś kosztuje 100 zł netto, z VAT-em obecnie 108 zł, to po wejściu w życie tych przepisów zapłacimy 123 zł - mówi Marek Nowak, dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu.

Ponadto szpitale nie będą mogły w żaden sposób zrekompensować sobie wzrostu kosztów zakupu wyposażenia szpitalnego.

- Szpitale nie są płatnikami VAT-u, więc nie możemy go sobie odliczyć od podatku. Zatem, jeśli nie odliczamy VAT-u, naszym kosztem zakupu jest cena brutto. A cena brutto to wartość plus VAT - wykłada dyrektor szpitala w Grudziądzu.

Obawy producentów

Jakie mogą być tego konsekwencje? - Sytuacja finansowa wielu polskich szpitali już dziś jest bardzo trudna, a podwyższenie stawki VAT o 15% oznacza dla nich dodatkowe obciążenia, jakimi będą wyższe koszty zakupu aparatury - podkreśla prezes Anna Janczewska-Radwan.

Przedstawiciele producentów i dystrybutorów wyrobów medycznych wskazują także, że należy pamiętać o wielu podmiotach związanych kilkuletnimi umowami inwestycyjnymi, które zawierają obniżoną stawkę podatku VAT. Kontrakty te często przewidują dokonywanie płatności w transzach wraz z postępem inwestycji.

Więcej na ten temat tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: