PARTNER PORTALU
  • BGK

Koncert i aukcja na rzecz szpitala

  • PAP    5 września 2011 - 18:17
Koncert i aukcja na rzecz szpitala

Przedmioty podarowane przez polityków, sportowców i artystów trafią wkrótce na aukcję, z której dochód zasili zakup sprzętu dla centrum urazowego szpitala św. Barbary w Sosnowcu.
Aukcja ruszy 12 września, kiedy odbędzie się też koncert charytatywny dla szpitala.

Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu to jeden z największych szpitali w woj. śląskim i kluczowy szpital ratunkowy – trafia tam większość najciężej poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych czy górniczych w regionie.

Charytatywna akcja na rzecz placówki odbędzie się po raz pierwszy, ale jej organizatorzy liczą, że stanie się tradycją.

W poniedziałek przedstawiono szczegóły koncertu, który odbędzie się 12 września w sosnowieckim Teatrze Zagłębia. Akcję wsparł m.in. wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski (PO), dla którego udział w kampanii charytatywnej to także – jak mówił w poniedziałek – działanie na rzecz zmiany negatywnego wizerunku polityki i polityków.

Podkreślił, że w tym sensie udział polityków w takich akcjach to również promocja demokracji.

„Tego rodzaju akcje nadają polityce pewien ludzki wymiar. Polityka ma różne wymiary, także bardzo drapieżny (). Takie akcje i udział w nich polityków, kandydatów do parlamentu, to jest ten ludzki wymiar polityki. Na ile to możliwe, biorę w tym udział” – przekonywał Niesiołowski, który podarował na aukcję (licytacja ruszy 12 września w portalu Allegro) swoją nową książkę.

Wśród licytowanych przedmiotów będą także m.in. krawat premiera Donalda Tuska, pióro szefa europarlamentu Jerzego Buzka, pióro znanego kierowcy rajdowego Michaela Schumachera, a także pióro i wizytownik podarowane przez europosła PO Jarosława Wałęsę, który walczy o życie po wypadku motocyklowym.

Są też przedmioty podarowane m.in. przez aktorki: Krystynę Jandę i Annę Dymną czy muzyków Budki Suflera i zespołu Kombi. Gwiazdą koncertu charytatywnego będzie zespół De Mono, który zrezygnował z wynagrodzenia za występ.

„Takie akcje są niezwykle cenne; dobrze, że są prowadzone ponad podziałami politycznymi, społecznymi, ekonomicznymi. One są wyrazem tego, że o pomocy i ludzkim nieszczęściu ludzie powinni myśleć niezależnie od innych sporów. Tak też tu jest” – ocenił Niesiołowski.

Dyrektor sosnowieckiego szpitala, Iwona Łobejko, poinformowała, że dotychczas z datków darczyńców zgromadzono ok. 100 tys. zł. Szpital planuje zakup nowych kardiomonitorów do sal intensywnego nadzoru na wszystkich oddziałach – obecny sprzęt ma nawet ponad 20 lat. Jeżeli uda się (m.in. dzięki aukcji i koncertowi) zgromadzić w sumie ok. 170 tys. zł, planowany jest też zakup nowej karetki pogotowia.

Organem prowadzącym dla sosnowieckiego szpitala jest samorząd woj. śląskiego, który również przekazuje środki na inwestycje. W ostatnich latach od sponsorów udało się zgromadzić dodatkowe ok. 1 mln zł. Wrześniowy koncert ma być również formą podziękowania dla tych darczyńców. Celem imprezy ma być też promocja wolontariatu, w ramach obchodów Europejskiego Roku Wolontariatu.

Szpitalny oddział ratunkowy szpitala św. Barbary to główny punkt pomocy ofiarom wypadków w regionie, dziennie przyjmuje kilkudziesięciu chorych. Oddział ruszył pięć lat temu. Z czasem przejął rolę głównego punktu wypadkowego w regionie, przyjmując ok. 2 tys. pacjentów miesięcznie. Na jego bazie tworzone jest przewidziane w ustawie o ratownictwie medycznym centrum urazowe. Szpital jest wyposażony m.in. w nowoczesne lądowisko, umożliwiające przyjmowanie śmigłowców ratunkowych przez całą dobę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.