PARTNER PORTALU
  • BGK

Kongres Towarzystwa Chirurgów Polskich

  • PAP    14 września 2011 - 22:28
Kongres Towarzystwa Chirurgów Polskich

Najnowsze wyniki badań doświadczalnych i klinicznych zaprezentowane zostaną na 65. Kongresie Towarzystwa Chirurgów Polskich (TChP), który w środę wieczorem rozpoczął się w Teatrze Wielkim w Łodzi. Bierze w nim udział 2600 chirurgów z Polski, a także m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Niemiec czy Szwajcarii.
Wśród gości Kongresu jest prof. Maria Siemionow z Cleveland Clinic, która wraz z zespołem kilkudziesięciu specjalistów przeprowadziła w 2008 r. pierwszy w USA przeszczep twarzy. Po wielu latach badań w znacznym stopniu przyczyniła się do opracowania logistyki tego typu skomplikowanych przeszczepów.

W programie Kongresu przewidziano 46 sesji naukowych, warsztaty edukacyjne i kursy. W pierwszym dniu odbyło się IX Międzynarodowe Sympozjum Proktologiczne poświęcone chorobom jelita grubego, a także kursy dla młodych lekarzy dotyczące m.in. prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

W trakcie Kongresu zaplanowano m.in. polsko-niemiecką sesję naukową, ponieważ TChP nawiązało bliską współpracę z chirurgami z Niemiec. "Mamy w planach stworzenie wspólnych programów specjalizacyjnych, gdzie Polak i Niemiec będą mogli odbyć pół specjalizacji w Niemczech, a pół w Polsce. W planach mamy również współpracę naukową, a strona niemiecka zaprosiła kilkudziesięciu polskich chirurgów na zjazdy" - powiedział dziennikarzom prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich prof. Adam Dziki.

Wydarzeniem Kongresu będzie także sesja Polskiego Przeglądu Chirurgicznego z udziałem zagranicznych członków Komitetu Redakcyjnego oraz sesja polsko-japońska dedykowana młodym chirurgom.

"Japończycy mają największe doświadczenie na świecie w leczeniu raka żołądka i przedstawią swoje doświadczenia, jak powinien być rak diagnozowany, leczony klasycznie, laparoskopowo, jak się powinno leczyć wznowy" - dodał prof. Dziki.

Zdaniem prezesa Towarzystwa dochodzimy do momentu, kiedy chirurdzy w Polsce powinni być oceniani przez jakość. "Nie ma w Polsce systemu oceniającego jakość. Czy chorzy mają powikłania, czy nie mają, czy chorzy operowani z powodu choroby nowotworowej żyją odpowiednio długo, czy jest to porównywalne do tego, jak jest na Zachodzie, czy jaka jest jakość ich życia" - mówił.

Według niego, temu służy rejestr nowotworów jelita grubego funkcjonujący w Niemczech, a udostępniony polskim specjalistom. Dzięki niemu możliwa jest ocena i analiza danego ośrodka na tle Niemiec i innych ośrodków w Polsce. Dotąd bierze udział w tym programie kilkanaście oddziałów z Polski.

"Myślę, że ciągle nie ma narzędzia, zwłaszcza ze strony NFZ, żeby finansować te odziały, które po prostu dobrze leczą, tylko się każdemu daje po trochu, żeby wszystkich zadowolić" - zaznaczył prof. Dziki, którego dwuletnia kadencja na funkcji prezesa dobiega końca. Zastąpi go rektor warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marek Krawczyk.

Prof. Dziki zaznaczył, że za jego kadencji, we współpracy z prawnikami i po konsultacjach z psychologami, Towarzystwo opracowało jednolity typ zgód pacjenta na poszczególne rodzaje operacji. Został on tak skonstruowany, żeby - według prof. Dzikiego - zabezpieczał chirurgów.

"Ilość spraw przeciwko chirurgom rośnie lawinowo. Pacjent w tym dokumencie będzie miał napisane, co u niego rozpoznano, jakie proponujemy leczenie, czy jest inny, alternatywny sposób leczenia, czy nie ma, że jeśli się podda to mogą wystąpić powikłania i wymieniliśmy wszystko, co się może wydarzyć, łącznie ze śmiercią. Mamy to opracowane z prawnikami w taki sposób, żeby to zabezpieczało chirurgów" - dodał.

Kongres TChP odbywa się co dwa lata. W Łodzi ostatni raz gościł w 1983 roku. Obrady odbywają się w kompleksie budynków Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Kongres zakończy się w sobotę. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.