PARTNER PORTALU
  • BGK

Konieczne są zmiany w inspekcji sanitarnej

  • AT    19 stycznia 2012 - 14:09
Konieczne są zmiany w inspekcji sanitarnej

Nowe przepisy spowodowały, że powiatowa inspekcja sanitarna została „zawieszona” pomiędzy administarcją rządową i samorządową. Należy więc dokonać systemowych zmian w organizacji inspekcji sanitarnej na szczeblu powiatowym - apeluje Związek Powiatów Polskich (ZPP)
Jak uważa ZPP ustawa z dnia 23 stycznia 2009 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie, która wprowadziła zmiany również w ustawie z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, nie rozwiązała problemów sygnalizowanych przez ogólopolską organizację samorządu terytorialnego, od wielu lat.

Przeciwnie - twierdzi ZPP - nowe nieprezycyjne przepisy spowodowały, że powiatowa inspekcja sanitarna została „zawieszona” pomiędzy administarcją rządową i samorządową.

Wobec tego ZPP postuluje o ostateczne i jednoznaczne zespolenie inspekcji sanitarnej z samorządem powiatowym oraz wprowadzenie zasady w zakresie działania laboratoriów, zgodnie z którą laboratoria będą tworzone przy powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych, przez Głównego Inspektora Sanitarnego, na wniosek zainteresowanego powiatu, laboratorium mogłoby obejmować swoim zasięgiem więcej niż jeden powiat.

ZPP chce zmiany zasad finansowania inspekcji, z dochodów budżetu powiatu, których źródłem byłyby zwiększone udziały powiatu w PIT oraz przekazania powiatom mienia będącego w dyspozycji inspekcji sanitarnych, co przyczyniłoby się do poprawy warunków funkcjonowania inspekcji.

- Proponowane zmiany powinny powstrzymać deprecjację powiatowych inspekcji sanitarnych, ochronić istniejące miejsca pracy, a przede wszystkim poprawić warunki i standardy realizacji zadań publicznych w obszarze ochrony zdrowia publicznego - uważa ZPP.

Czyatj też: Powiaty nie odpuszczają

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.