PARTNER PORTALU
  • BGK

Konstancin inwestuje w poszukiwania borowiny

  • Konstancin24.eu    3 sierpnia 2015 - 10:45
Konstancin inwestuje w poszukiwania borowiny

fot.konstancin24.eu

Dotychczas największym bogactwem naturalnym Konstancina-Jeziorny były sosnowe lasy oraz lecznicza solanka. Okazało się jednak, że w mieście mogą być również złoża borowiny. Samorząd postanowił zainwestować w jej poszukiwania.
Konstancin słynie głównie z Parku Zdrojowego, w którym znajduje się tężnia solankowa. Powstała w latach 70., po tym jak w 1965 roku geolodzy przypadkowo odkryli w Konstancinie-Jeziornie złoża leczniczej solanki. Jest ona wydobywana z głębokości aż 1750 metrów. Odwiert znajduje się w Parku Zdrojowym. Solankowe inhalacje pomagają m.in. przy leczeniu schorzeń układu nerwowego i oddechowego. Przeciwdziałają nadciśnieniu, a także poprawiają odporność organizmu.

"Jeden czynnik uzdrowiskowy w postaci solanki to może być za mało, dlatego zainteresowała nas informacja, że na terenie gminy może znajdować się borowina. Jesteśmy zainteresowani jej poszukiwaniem" - podczas jednej z sesji Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny poinformował burmistrz Kazimierz Jańczuk. Urzędnicy szukają specjalistycznego instytutu badawczego, który pomógłby odpowiedzieć na pytanie czy złoża na pewno znajdują się na terenie gminy i gdzie mogą występować.

Najpierw należy przeprowadzić wnikliwą analizę archiwalnych dokumentów, w których stwierdzono występowanie borowiny w naszym regionie. Samorząd zarezerwował na ten cel 25 tys. złotych. Jeśli uda się jednoznacznie ustalić występowanie borowiny, prace badawcze w terenie będą kosztowały kolejne kilkadziesiąt tysięcy. Jednak zdaniem samorządu poszukiwania cennego złoża są warte takiej ceny.

Borowina znacznie zwiększyłaby leczniczą ofertę uzdrowiska. Jest stosowana w leczeniu chorób reumatycznych, schorzeń ginekologicznych i niektórych chorób narządów wewnętrznych. Jest również surowcem do produkcji różnego rodzaju lekarstw i kosmetyków. Kilka uzdrowisk w kraju eksploatuje złoża borowiny i w dużym stopniu opiera na niej swoją działalność sanatoryjną.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.